Wakacyjne wojaże po powiecie łowickim: Sobota [Archiwalne zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

Wakacyjne wojaże po powiecie łowickim: Sobota [Archiwalne zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Podczas wakacyjnych wojaży warto wpaść do Soboty w powiecie łowickim. Jest tu kilka wartych obejrzenia zabytków. Sobota od 1393 (lub według niektórych źródeł 1451) do 1870 posiadała prawa miejskie. W sobockim parku znajduje się renesansowy dwór murowany Zawiszów, przebudowany na neogotycki w latach międzywojennych.

W 1985 w czasie badań archeologicznych w bryle dworu zidentyfikowano pozostałości sześciobocznej wieży o boku długości 4,5 m, opiętej narożnymi przyporami i zbudowanej z cegły gotyckiej. Jest to jedyny dotychczas zidentyfikowany fragment XV-wiecznego zamku, najprawdopodobniej rezydencji obronnej Doliwitów Sobockich.

Rodzina ta była dość znacząca w wiekach XIV-XV, wywodzili się z niej dwaj wysocy urzędnicy: wojewoda łęczycki Jan i kasztelan łęczycki Tomasz. Najprawdopodobniej ten ostatni zajmujący wcześniej stanowisko miecznika, a potem sędziego łęczyckiego, podjął się budowy rodowego zamku.

Warto zajrzeć także do kościoła parafialnego pw. świętych Piotra i Pawła. Świątynia datowana jest na 1518 rok. W Sobocie znajduje się także inna sakralna pamiątka historii. Jest nią drewniany kościół cmentarny pw. Przemienienia Pańskiego z I. połowy XVII wieku.

Na archiwalnych zdjęciach przedstawiamy także mosty na Bzurze oraz budynek, które przez jednych identyfikowany jest jako dawna karczma, a przez innych, jako remiza strażacka z 1925 roku. Obiekt ten rozebrano w latach 70. XX wieku.

Źródła zdjęć: fotopolska.eu i archiwum "Dziennika Łódzkiego".

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.