Walka o poziom

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Walka o poziom

Magdalena Grajnert

Trwają starania o zakwalifikowanie szpitala do wyższego poziomu w powstającej sieci. Zaangażował się samorząd.

Według wstępnej klasyfikacji Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach ma się znaleźć na najniższym, pierwszym poziomie zabezpieczenia zdrowotnego. To realna groźba likwidacji części oddziałów, na które placówka nie dostanie pieniędzy.

- Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia może jednak zakwalifikować szpital do poziomu wyższego, w naszym przypadku drugiego - mówił jakiś czas temu w rozmowie z nami Eugeniusz Furman, dyrektor skierniewickiego szpitala. - Liczę, że tak się stanie.

Dyrektor NFZ w Łodzi do 27 czerwca musi ogłosić listę szpitali, które zakwalifikowane zostały do poszczególnych poziomów oraz profile świadczeń, jakie zostały przypisane poszczególnym oddziałom.

Starania o korzystne rozstrzygnięcia dla skierniewickiej placówki podjął także lokalny samorząd.

Prezydent Krzysztof Jażdżyk spotkał się z wiceminister zdrowia w celu omówienia szczególnej sytuacji wojewódzkiego szpitala.

- Pani Józefa Szczurek-Żelazko uspokoiła mnie, że nic złego się nie stanie i żadne oddziały w Skierniewicach nie zostaną zamknięte - mówi prezydent Jażdżyk. - Nie ma takiej obawy, żeby pacjenci byli pozbawieni opieki kardiologicznej czy ortopedycznej.

Od trzech lat miasto co roku przekazuje na rzecz szpitala około 250 tys. zł na zakup sprzętu.

- Dzięki temu pacjenci, także mieszkańcy Skierniewic, mogą korzystać z nowoczesnej diagnostyki - dodaje Krzysztof Jażdżyk. - Również i marszałek stara się wspierać nasze miasto, więc mam nadzieję, że opieka w tym szpitalu będzie się poprawiała, a nie pogarszała - dodaje.

Prezydent jest umówiony z wiceminister zdrowia na kolejne spotkanie. Józefa Szczurek-Żelazko ma wnikliwie przeanalizować sytuację skierniewickiej placówki, dlatego po kolejnym spotkaniu możemy oczekiwać konkretów.

Tymczasem Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach wciąż czeka na informacje od funduszu.

- 29 marca wysłaliśmy pismo do NFZ w tej sprawie, ale nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi - informuje Paweł Bruger, rzecznik prasowy szpitala.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.