„Wampir z Łowicza” siał popłoch w całej Polsce. wyrok usłyszał w sierpniu 1934

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Łukasz Saptura

„Wampir z Łowicza” siał popłoch w całej Polsce. wyrok usłyszał w sierpniu 1934

Łukasz Saptura

23 sierpnia 1934 rokuw Sądzie Okręgowym we Włocławku Tadeusz Ensztajn usłyszał wyrok. Mężczyzna został skazany na 15 lat więzienia i utratę praw obywatelskich. Udowodniono mu trzy zbrodnie. Przypisywano mu ich znacznie więcej, bo 10,czyli zabójstwo 7 kobiet oraz zgwałcenie 3 innych. Niektóre z nich dokonał w Łowiczu i okolicach. Ówczesna opinia publiczna nazwała go„wampirem z Łowicza”.

Pierwszą domniemaną ofiarą Tadeusza Ensztajna była 24-letnia łowiczanka Władysława Brzozowska. Zginęła 10 lutego 1933 roku od kilkukrotnego uderzenia ciężkim narzędziem w tył głowy. Jej ciało znaleziono w zaroślach przy szosie kaliskiej w okolicy stacji kolejowej w Łowiczu. Świadkowie widząc zmasakrowaną kobietę natychmiast zawyrokowali, że było to morderstwo.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Łukasz Saptura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.