Wciąż nie wiadomo, jakie będzie muzeum

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert

Wciąż nie wiadomo, jakie będzie muzeum

Magdalena Grajnert

Jeszcze nie ma dokładnej koncepcji muzeum historycznego. Miasto liczy na dobry pomysł kogoś z zewnątrz. Czy słusznie?

Przetarg na przebudowę lazaretu został rozstrzygnięty, a prace mają ruszyć lada moment. Zostanie wykonana modernizacja elewacji i zagospodarowanie terenu, a pod koniec kwietnia miasto planuje kolejny przetarg - na organizację wystaw wewnątrz muzeum.

- Odbędzie się to w oparciu o koncepcję przygotowaną przez Izbę Historii Skierniewic i zbiory, które już posiadamy - wyjaśnia Jarosław Chęcielewski, wiceprezydent koordynujący prace nad nową placówką. - Myślimy o nowoczesnym stylu, multimediach czy ścieżce tematycznej, która poprowadzi widza przez różne okresy dziejowe.

Miasto jest na etapie pozyskiwania eksponatów. Na początku mieszkańcy nielicznie odpowiadali na apele o przynoszenie cennych przedmiotów - teraz lista wygląda lepiej. - Już mamy około 80 eksponatów, wśród nich sprzęt radiofoniczny, dokumenty, legitymacje członkowskie czy czasopisma sprzed kilkudziesięciu lat - wylicza wiceprezydent.

Tak zwana grupa robocza ma za zadanie ściągnąć część eksponatów z innych placówek. Część ekspozycji miasto ma przejąć z Muzeum Archeologicznego w Łodzi, część z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

- Planujemy wysłać poprawiony statut muzeum do ministerstwa w związku z brakiem kilku zapisów, musieliśmy po prostu wprowadzić poprawki - mówi Jarosław Chęcielewski. - Natomiast przetarg na wystawę planujemy po kwietniowej sesji rady miasta, na początku maja. Nasze założenia zostały wpisane w specyfikację i zobaczymy, jakie oferty zostaną złożone.

Piotr Paradowski, prezes Stowarzyszenia Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty, mówi o możliwości ogólnopolskiej promocji muzeum - pod warunkiem podkreślenia roli ekspozycji związanej z garnizonem, który stacjonował w mieście oraz codziennego żołnierskiego życia.

- Czegoś takiego nie ma w całej Polsce - zaznacza. - Mamy carskie wojsko, garnizon wojskowy, kolej wiedeńską. Moglibyśmy powiązać Skierniewice i koszary z ogólnopolskim Traktem Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą. To właśnie nasza 26. Skierniewicka Dywizja Piechoty brała udział w drugim etapie walk. Oczywiście jest jeszcze wiele innych pomysłów na muzeum; sam z ciekawości podglądam różne wystawy stałe w innych placówkach, w kraju i poza Polską.

Fakt, że urzędnicy najpierw będą szukać pomysłów u innych, może okazać się trafiony.

- Sami możemy za bardzo się skupiać na czymś, co lubimy, więc przyda się spojrzenie z zewnątrz - mówi Anna Majda Baranowska, dyrektor Izby Historii Skierniewic.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.