Wernisaż wystawy Adama Głuszka w Akademii Twórczości w Skierniewicach

Czytaj dalej
Redakcja

Wernisaż wystawy Adama Głuszka w Akademii Twórczości w Skierniewicach

Redakcja

Wystawa jest wspomnieniem o Adamie Głuszku z Dąbrowic Skierniewickich, rzeźbiarzu ludowym zmarłym 18 lipca 2017 roku. Na wystawie zaprezentowano rzeźby spośród których najstarsze powstały na początku lat 80. XX wieku, a także obrazy, które Adam Głuszek malował sporadycznie. Możemy także obejrzeć rzeźby ofiarowane w 2018 r. Muzeum w Łowiczu przez Zofię Rostad i Bernarda Abadie z Paryża, gromadzone przez kilkadziesiąt lat. Zaprezentowane zostały także rzeźby i obrazy ze zbiorów rodzinnych.

Figury wykonane są w drewnie lipowym, czasem topolowym lub sosnowym, malowane farbami akrylowymi. Kolor odgrywał ogromne znaczenie w twórczości artysty. Rzeźby przedstawiają motywy sakralne, ludowe i obrzędowe. W rzeźbie sakralnej czerpał wzorce z ikonografii chrześcijańskiej. Rzeźbił postaci świętych, aniołów, diabłów, sceny chrystologiczne i maryjne. Jako pierwszy wprowadził do rzeźby sakralnej motywy zaczerpnięte z łowickiej kultury - rzeźbił madonny, anioły i świętych w łowickich strojach ludowych, nawiązujących do tradycji regionu.

Jednak ulubiony i kontynuowany przez całą drogę twórczą artysty temat to ptaki. Rzeźbił pojedyncze figury lub zestawiał w grupy –„rodziny”.

W 2002 roku, w uznaniu zasług dla kultury ludowej Adam Głuszek otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Prace artysty znajdują się m. in. w Paryżu, Warszawie, Łodzi, Łęczycy, Radomiu, Płocku, Węgorzewie, w Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich i w wielu prywatnych kolekcjach.

Redakcja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.