Wernisaż wystawy Skierniewicka Lista Katyńska [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Marcin Niklewicz

Wernisaż wystawy Skierniewicka Lista Katyńska [ZDJĘCIA]

Marcin Niklewicz

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w Muzeum Historycznym Skierniewic odbył się wernisaż wystawy Skierniewicka Lista Katyńska, upamiętniającej m.in. ofiary sowieckiego ludobójstwa związane z naszym regionem.

13 kwietnia przypada rocznica oficjalnego ujawnienia przez Niemców mordu, jakiego w 1940 roku sowieci dokonali na polskich oficerach. Wśród kilkunastu ofiar bestialskiego mordu nie zabrakło osób związanych ze Skierniewicami i okolicą. Śmierć z rąk sowieckich oprawców poniosło około 35 mieszkańców miasta i powiatu oraz oficerowie stacjonującej w Skierniewicach 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
Oprócz licznych archiwaliów, na ekspozycji w skierniewickim muzeum można zobaczyć m.in. katyńskie relikwie - orzełki, wydobyte z mogił polskich oficerów, użyczone przez Muzeum Katyńskie.
Wystawa powstała z inicjatywy skierniewickiego muzeum oraz Stowarzyszenia Pamięci 26 Dywizji Piechoty. W planach na przyszły rok, kiedy przypadnie 80. rocznica zbrodni, jest przygotowanie jeszcze pełniejszej Skierniewickiej Listy Katyńskiej.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.