Marcin Niklewicz

Więcej władzy dla mieszkańców Skierniewic. Nowa inicjatywa uchwałodawcza

Więcej władzy dla mieszkańców Skierniewic. Nowa inicjatywa uchwałodawcza Fot. arch.polskapress
Marcin Niklewicz

Już nie za pośrednictwem radnych, ale sami mieszkańcy będą teraz mogli wnosić inicjatywy uchwałodawcze. Wystarczy założyć komitet, stworzyć projekt uchwały i zebrać pod nim podpisy, aby rada miasta musiała rozpatrzyć proponowane przez mieszkańców rozwiązania.

Rozpatrzenie uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej skierniewiccy radni zaplanowali na czwartkową (28.03) sesję rady. To jedna z konsekwencji ubiegłorocznych zmian w ustawie, mających na celu m.in. zwiększenie transparentności funkcjonowania niektórych organów administracji oraz zwiększenie wpływu obywateli na stanowione prawo.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić grupa mieszkańców gminy posiadających czynne prawa wyborcze, która w tym celu powinna utworzyć komitet, liczący co najmniej 5 mieszkańców. To właśnie komitet odpowiada za przygotowanie projektu uchwały, jego rozpropagowanie oraz zebranie podpisów poparcia - w przypadku Skierniewic (gmina powyżej 20 tys. mieszkańców) musi ich byc co najmniej 300.

Po przekazaniu przewodniczącemu rady projektu uchwały wraz z podpisami, powinien on niezwłocznie trafić pod obrady rady miasta - podczas najbliższej sesji, jednak nie później, niż po upływie 3 miesięcy od złożenia. O tym, czy projekt zostanie uchwalony, zadecydują radni w drodze głosowania.

Dotąd inicjatywa uchwałodawcza należała do prezydenta miasta, grup radnych lub przewodniczącego rady. Mieszkańcy zainteresowani zmianami w prawie lokalnym byli zmuszeni występować w tej sprawie do radnych.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.