Wiekowe stragany i wiele szkieletów - sensacyjne odkrycia archeologiczne

Czytaj dalej
Wojciech Kubik

Wiekowe stragany i wiele szkieletów - sensacyjne odkrycia archeologiczne

Wojciech Kubik

Pozostałości średniowiecznych jatek oraz szczątki dawnego cmentarza, wraz ze szczątkami 49 osób odkryto podczas prac rewitalizacyjnych w Rawie Mazowieckiej.

W Rawie Mazowieckiej prowadzone są prace rewitalizacyjne, które objęto ścisłym nadzorem archeologicznym. Okazało się, że decyzja ta była jak najbardziej zasadna, gdyż podczas robót natrafiono na niezwykłe znaleziska. Na pierwsze natknięto się w ulicy Krakowskiej, gdzie na długości 30 metrów z ziemi wyłoniły się drewniane konstrukcje. Wokół nich znaleziono wiele zwierzęcych kości, a także ceramikę.

Opierając się na źródłach pisanych, a także na archeologicznych znaleziskach, już na wstępie oceniono, że są to pozostałości jatek mięsnych z przełomu XIV i XV wieku.

- W tamtym czasie główny plac był mniejszy niż dziś, miał kształt prostokąta, a na jego wyposażeniu były jatki mięsne (czyli dzisiejszy rzeźnik) oraz jatki piekarskie - informują w rawskim urzędzie miasta.

Obecnie archeolodzy zabrali się za oczyszczanie średniowiecznych znalezisk, pobrane będą również próbki do dalszych badań dendrochronologicznych (badanie wieku drzewa). Pozwoli to ustalić dokładną datę powstania jatek. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości znaleziska te mogą wzbogacić zbiory rawskiego muzeum.

Na tym jednak nie koniec, a na równie ciekawe znaleziska natknięto się podczas budowy ciepłociągu w ulicy Mazowieckiej. Podczas badań sondażowych odkryto szczątki 49 osób, pochowane w trzech poziomach, w układzie anatomicznym.

- Zapewne jest to fragment cmentarza przylegającego do świątyni. Odsłonięto bowiem dwa fundamenty kościoła z cegieł gotyckich - informuje UM.

W miejscu tym, gdzie obecnie stoi bank, przed laty znajdował się kościół pw. Świętych Piotra i Pawła, następnie przebudowany i zaadaptowany na cerkiew.

Wojciech Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.