Wielka wojna w Łowiczu: Promocja kroniki Władysława Tarczyńskiego (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Wielka wojna w Łowiczu: Promocja kroniki Władysława Tarczyńskiego (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

W Łowickim Ośrodku Kultury odbyła się we wtorek (22 marca) promocja kroniki dziejów Łowicza autorstwa Władysława Tarczyńskiego. Publikację zatytułowaną. „Nie wybiła godzina wybawienia z otchłani nieszczęść” opracował Marek Wojtylak, szef łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie.

Jest to czwarty tom serii wydawczniczej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności. Prezentuje ona kroniki z czasów I wojny światowej (1914-1918).
Publikacja NDAP zawiera kronikarskie zapiski Władysława Tarczyńskiego (1845-1918), który w mieście nad Bzurą zasłynął m. in. jako założyciel muzeum, straży ogniowej oraz bezpłatnej czytelni. Rękopis kroniki Tarczyńskiego obejmuje dziewięć pierwszych miesięcy wojny. Opisuje rosyjsko-niemieckie walki o Łowicz oraz jego okupację, w tym barbarzyńskie niszczenie przez Niemców dorobku kulturowego, gospodarczego i historycznego pelikaniego grodu. Publikację, wydaną w ramach obchodów 880. Rocznicy istnienia Łowicza, uzupełniają ilustracje dokumentów urzędowych, fotografii i map.
- Wydanie kroniki Władysława Tarczyńskiego w obecnej formie byłoby niemożliwe bez wsparcia jego prawnuczki Teresy Iwanowskiej, która pomagała przy jej redakcji oraz ofiarowała do zbiorów archiwalnych oryginał cennego dzieła jej przodka – mówi Marek Wojtylak, który jest członkiem elitarnego grona honorowych obywateli Łowicza.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.