Wielodzietni z Łowicza chcą większego wsparcia
Koło Związku Dużych Rodzin 3+ w Łowiczu prosi władze miasta o wprowadzenie zmian do uchwały wspierającej wielodzietność. Konkretnie chodzi o zmianę w dokumencie uprawniającym rodzinę wielodzietną do otrzymania miejskiej karty zniżkowej.
Umożliwia ona otrzymanie bonifikat w kilkunastu łowickich sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych. Posiadacze kart mogą liczyć także na 50-procentową ulgę przy zakupie biletów autobusowych, wejściówek do kina oraz na pływalnię.
Pierwsza z proponowanych zmian dotyczy definicji rodziny wielodzietnej. Obecnie jest to familia mieszkająca w Łowiczu i mająca na wychowaniu co najmniej trójkę dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 24 lat w przypadku młodzieży kontynuującej naukę. Janusz Kukieła, prezes łowickiego koła dużych rodzin proponuje, aby ten ostatni wiek wydłużyć do 25 lat.
Dwie pozostałe propozycje zmian zapisów uchwały wiążą się ze zmieniająca się liczebnością członków rodziny wielodzietnej, którzy, w przypadku dzieci, z racji przekroczenia wieku przestają być objęci pomocowym programem miasta.
Prezes Kukieła postuluje, aby karta przysługiwała każdemu dziecku oraz rodzicowi mimo zmniejszającej się liczby pociech, będących na utrzymaniu rodziny wielodzietnej.
- Proponowane zmiany są wynikiem wniosków, które napływają od rodzin wielodzietnych oraz doświadczenia płynące z użytkowania łowickiej karty dużej rodziny oraz wprowadzenia podobnych dokumentów przez władze województwa łódzkiego oraz rząd RP - informuje Janusz Kukieła.
Burmistrz Krzysztof Kaliński pozytywnie pochodzi do proponowanych zmian. Niewykluczone, że uchwała dotycząca karty dużej rodziny zostanie znowelizowana już pod koniec stycznia.
Co ciekawe, urzędnicy łowickiego ratusza już teraz nie odbierają prawa do posiadania karty rodzicom i dzieciom rodziny, w której na przykład liczba dzieci objętych pomocą miasta zmniejsza się z trzech do dwóch. Janusz Kukieła nie kryje, że wielodzietni chcą zabezpieczyć się na wypadek zmiany władz miasta, które mogą inaczej interpretować zapisy pomocowej uchwały.