Władysław Tarczyński na ścianach łowickich domów i urzędów

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Władysław Tarczyński na ścianach łowickich domów i urzędów

Rafał Klepczarek

Staraniem Marka Wojtylaka, kierownika łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, wydano tematyczny kalendarz na przyszły rok zatytułowany „Władysław Tarczyński (1845 - 1918) i jego zbiory”.

- W przyszłym roku przypadnie setna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych łowiczan przełomu XIX i XX wieku – przypomina Marek Wojtylak, który opracował rocznicowe wydawnictwo. – Władysław Tarczyński był nie tylko działaczem społecznym, literatem i muzealnikiem, ale także cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem ze strony współczesnych mu łowiczan.

Tarczyński swoją kolekcją i staraniami zainicjował powstanie muzeum w Łowiczu. Walnie przyczynił się również do powstania straży ogniowej.

- Prezentowane w kalendarzu ilustracje pochodzą z liczącego ponad 400 pozycji zbioru Władysława Tarczyńskiego, przechowywanego w naszym archiwum – dodaje miłośnik lokalnej historii.

Promocja kalendarza, którego wydanie sfinansowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Starostwo Powiatowe w Łowiczu, odbędzie się w sobotę, 7 października (dzień o 99. rocznicy śmierci zasłużonego łowiczanina) o godz. 15 w muzeum.

Półtorej godziny wcześniej Zdzisław Kryściak, przewodnik PTTK oprowadzi chętnych śladami inicjatora łowickiego muzeum. Zbiórka planowana jest na Starym Rynku.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.