Władze Łowicza oddadzą związkowi gmin zaległe składki. ZM "Bzura" znów stracił dofinansowanie

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Władze Łowicza oddadzą związkowi gmin zaległe składki. ZM "Bzura" znów stracił dofinansowanie

Rafał Klepczarek

Władze Łowicza podjęły decyzję o zwrocie prawie 302 tys. zł dla Związku Międzygminnego „Bzura”. Miasto nie czeka na sądowe rozstrzygnięcie pozwu, który w grudniu złożyli do sądu przedstawiciele międzygminnego związku.

Łowicz z końcem 2013 roku wycofał się ze związku 20 gmin z województwa łódzkiego, których wspólnym celem jest budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych. Stało się tak głównie dlatego, że ZM „Bzura” już parokrotnie pozyskiwał dotacje na budowę składowiska śmieci w gminie Bielawy, ale za każdym razem tracił je z racji przedłużających się procedur.

Podobnie stało się 27 grudnia 2018 roku, gdy spory sądowe z wojewodą łódzkim sprawiły, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi nie zgodził się na wydłużenie czasu na realizację i rozliczenie inwestycji, która miała zostać zakończona w listopadzie.

Kilka lat temu Krzysztof Kaliński wystąpił do ZM „Bzura” o zwrot niewykorzystanych składek inwestycyjnych z lat 2010-2013 w kwocie ponad 750 tys. zł. Sprawa oparła się o Sąd Okręgowy w Łodzi, który w ubiegłym roku odrzucił roszczenia miasta, powołując się na zapisy statutowe ZM „Bzura”. Wyrok z października 2017 roku obejmował także zwrot związkowi prawie 11 tys. zł kosztów postępowania sądowego.

Władze Łowicza nie zgodziły się z niekorzystnym orzeczeniem sądowym i złożyły apelację. Została ona rozpatrzona w październiku 2018 roku przez SA w Łodzi. Sąd oddalił apelację i zasądził na rzecz ZM „Bzura” w Łowiczu kolejne koszty postępowania procesowego w wysokości 8 tys. złotych.

Efektem październikowego wyroku był pozew, który w grudniu ZM „Bzura” złożył do sądu. Związkowcy pozwali Łowicz o zapłatę zaległych za rok 2013 składek członkowskich w wysokości 301.925,65 złotych wraz z odsetkami. Burmistrz Krzysztof Kaliński, zdając sobie sprawę z tego, iż miasto przegra w sądzie, zaproponował radnym zmiany budżetowe, dzięki którym jeszcze w 2018 roku ratusz uregulował zaległości wobec związku.

- Jeżeli miasto wpłaci zaległe składki to wycofamy pozew - deklaruje Ryszard Nowakowski, prezes ZM „Bzura” w Łowiczu.

Dzięki temu ratusz uniknie płacenia pokaźnych odsetek, które sąd naliczyłby miastu na wniosek zrzeszenia gmin.

Co dalej z budową zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych? Po utracie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi w postaci ponad 20 mln złotych dotacji i 23 mln zł preferencyjnej pożyczki członków związku nie stać na kontynuowanie tej kosztownej inwestycji.

O dalszym jej losie zdecydują członkowie Związku Międzygminnego „Bzura” na spotkaniu, które 4 stycznia obędzie się w Łowiczu. Obecnie mówi się o budowie samego składowiska odpadów bez części, która zajmowałaby się ich zagospodarowaniem.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.