Władze Łowicza przypomną małą akcję pod Arsenałem (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Władze Łowicza przypomną małą akcję pod Arsenałem (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Władze Łowicza 8 marca uczczą 71. rocznicę „małej akcji pod Arsenałem”, jak nazywany jest heroiczny czyn 11 harcerzy, którzy z rąk NKWD-UB odbili swojego kolegę oraz 80 innych więźniów politycznych.

Rocznicowa uroczystość rozpocznie się o godz. 10 przed dawnym więzieniem przy ul. Kurkowej. Po złożeniu kwiatów pod pamiątkowymi tablicami uczestnicy obchodów przeniosą się do kina „Fenix”. O godz. 10.45 wyświetlony zostanie tam film „Historia Roja”, który opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza, dowódcy oddziału partyzanckiego, który do 1951 roku walczył z sowietyzacją Polski. Rocznicowe obchody tradycyjnie zakończy spotkanie w Gimnazjum nr 1 w Łowiczu. W tym roku połączono je z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Warto przypomnieć dramatyczne wydarzenia sprzed ponad siedmiu dekad. Jedenastu chłopaków z Szarych Szeregów 8 marca 1945 roku bez jednego wystrzału zajęło łowickie więzienie NKWD-UB przy ul. Kurkowej. Harcerze chcieli uwolnić zatrzymanego przez bezpiekę kolegę Zbigniewa Fereta, ps. Cyfra. Za PRL nie wolno było o tym mówić na lekcjach historii, ale i dziś wielu łowiczan nie ma pojęcia o poświęceniu młodych ludzi, z których trzech komunistyczne władze skazały na karę śmieci. Podczas ataku na łowickie więzienie bezpieki dwóch nastolatków udawało milicjantów, którzy eskortowali dwóch kolegów udających więźniów. Gdy ubecy wpuścili ich do środka, to młodzi bez jednego strzału zajęli na kilkanaście minut więzienny obiekt w centrum miasta. Harcerze oprócz Cyfry uwolnili także ponad 80 więźniów, głównie działaczy i żołnierzy podziemia niepodległościowego z powiatów łowickiego i skierniewickiego. W akcji wzięli udział: Kazimierz Chmielowski, Jerzy Miecznikowski, Marian Szymański, Bohdan Józewicz, Mieczysław Grzybowski, Józef Wolski, Wojciech Tomczyk, Edward Horbaczewski, ks. Stefan Wysocki oraz Jan Kopałka dowódca hufca Szarych Szeregów w Łowiczu. Dowodził nią ten ostatni. Dziś żyje już tylko ks. Wysoki, który będzie honorowym gościem wtorkowych uroczystości.
Ponieżej przedstawiamy zdjęcie z 2008 roku, gdy na ul. Kurkowej przeprowadzono rekonstrukcję wydarzeń z marca 1945 roku.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.