Władze ŁSM ustalają plan remontów na ten rok. Co z wysokością czynszów?

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Władze ŁSM ustalają plan remontów na ten rok. Co z wysokością czynszów?

Rafał Klepczarek

Władze Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przygotowują plan tegorocznych inwestycji oraz analizują pod ich kątem opłaty czynszowe. Prawdopodobnie wpłaty na fundusze remontowy i termo-modernizacyjny się nie zmienią. Zanosi się jednak na podwyżki czynszów ponad 8,8 tys. lokatorów ŁSM związane z opłatami za śmieci, ciepło oraz dostarczanie wody i odbiór ścieków.

Rada Nadzorcza Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej pod koniec marca podejmie decyzje odnośnie tegorocznych opłat oraz planu inwestycji. Armand Ruta, prezes ŁSM zapowiada, że możliwe jest, iż odpis na fundusz remontowy, który w ubiegłym roku zwiększył się z 90 groszy do 1 złotego z metr kwadratowy powierzchni mieszkania, w tym roku się nie zmieni. Podobnie ma być z opłatą 80 groszy za mkw. na fundusz ociepleniowy.

Z obu tych źródeł ŁSM ma w skali roku ok. 5 mln zł. W tym roku mają one zostać przeznaczone m. in. na docieplenie kolejnych budynków ŁSM.

- W ubiegłym roku zakończyliśmy termomodernizację budynków, które nie miały docieplenia - informuje Armand Ruta, prezes ŁSM, w których 4,6 tys. lokali mieszka ponad 30 proc. łowiczan. - Teraz przyszedł czas na ponowne docieplenie bloków, które modernizowano przestarzałymi technologiami, niespełniającymi norm termicznych.

Władze ŁSM przymierzają się więc do ocieplenia dwóch ośmioklatkowych bloków nr 2 i 3 na os. Starzyńskiego oraz „szóstki” na os. Dąbrowskiego. Budynki te powstały jeszcze w latach 70. XX wieku.

Inwestycja szacowana na 2,3 mln zł obejmie także remont balkonów, schodów do drzwi wejściowych na klatki i wymianę obróbek blacharskich. Do tego dojdzie jeszcze usunięcie starych blach dociepleniowych oraz ich utylizacja.

W planach jest także renowacja elewacji nowocześnie ocieplonych budynków, które jednak wymagają odgrzybienia i odświeżenia. Wstępnie władze spółdzielni przymierzają się, aby tego typu renowacją objąć bloki: nr 1 na os. Reymonta, nr 6 na os. Bratkowice oraz nr 18 na os. Kostka.

Ostateczny plan remontowy Rada Nadzorcza ŁSM ustali pod koniec marca. Wtedy też wyliczone zostaną opłaty eksploatacyjne, które są indywidualne dla każdego ze 123 spółdzielczych budynków. O ile opłata na fundusz remontowy i termo-modernizacyjny może pozostać bez zmian, to czynsze i tak w ciągu roku pójdą w górę z powodu planowanych podwyżek przez podmioty zewnętrzne.

Zakład Energetyki Cieplnej w Łowiczu planuje podnieść ceny ciepła o ok. 3,5 proc. W swojej taryfie cenowej za dostarczanie wody i odbiór ścieków podwyżki założył także Zakład Usług Komunalnych w Łowiczu. Podwyżki opłat za odbiór śmieci i ich zagospodarowanie zapowiadają także władze miasta.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.