Roman Bednarek

Władze miasta dołożą się do inwestycji drogowych powiatu

Władze miasta dołożą się do inwestycji drogowych powiatu
Roman Bednarek

W ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna sesja rady miasta. Podjęto tam szereg decyzji dotyczących wydatków na inwestycje. Przede wszystkim chodzi o udzielenie pomocy finansowej powiatowi na zadania drogowe, jakie mają być realizowane w granicach Rawy. Miasto wymieni również oświetlenie przy ścieżce rowerowej - od tamy na zalewie do ulicy Fawornej.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę upoważniającą do udzielenia pomocy finansowej powiatowi rawskiemu w wysokości 170 tysięcy złotych na wykonanie remontu drogi powiatowej Rawa Mazowiecka-Dziurdzioły. Jak tłumaczył burmistrz Piotr Irla, w zakres inwestycji będzie wchodził również remont na terenie Rawy, a konkretnie ulicy Konstytucji 3 Maja oraz ulicy Fawornej.

- Powiat rawski najprawdopodobniej otrzyma dofinansowanie tej inwestycji, ale musi mieć pieniądze na wkład własny w to zadanie - tłumaczył burmistrz Rawy Piotr Irla. - W związku z tym, że droga Rawa-Dziurdzioły biegnie również przez miasto oraz gminę Rawa Mazowiecka, samorządy podpisały porozumienie, na mocy którego wkład własny zostanie podzielony po równo pomiędzy samorządy. A więc miasto Rawa wnosi połowę środków do remontu odcinków ulicy Konstytucji 3 Maja oraz Fawornej.

W ramach tej przebudowy obie ulice zyskają nowe nawierzchnie, zostaną wymienione krawężniki i chodniki. Dodatkowo zostanie wyremontowany most na ulicy Fawornej.

Miasto Rawa zaangażuje się również finansowo w powiatową inwestycję, polegającą na przebudowie ulicy Tomaszowskiej na odcinku od ulicy Wyzwolenia do ronda. W zakres inwestycji wchodzi również przebudowa kanalizacji deszczowej na skrzyżowaniu ulic Tomaszowskiej i Przemysłowej. Do tego zadania miasto dołoży 180 tysięcy złotych.

Budżet miasta dołoży się również do inwestycji powiatowych, polegającej na przebudowie przejść dla pieszych. Na ten projekt miasto przeznaczy 152 tys. zł. Bardziej bezpieczne dla pieszych przejścia mają powstać na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z ulicami: Faworną, Niepodległości, Nową, Tomaszowską oraz na skrzyżowaniu ulicy Tomaszowskiej z ulicami: Solidarności, Cmentarną, Przemysłową i Wyzwolenia. Przebudowane zostanie również jedno przejście przez ulicę Tomaszowską poza jakimkolwiek skrzyżowaniem. Na przebudowę przejść dla pieszych powiat otrzyma dofinansowanie z rządowego funduszu, które pokryje 80 proc. kosztów inwestycji.

Poza tym miasto przeznaczy 950 tys. zł na budowę i przebudowę przejść dla pieszych - trzy z nich będą realizowane w ulicy Kolejowej - jedno na ulicy Łowickiej i jedno na Południowej. Burmistrz Rawy wystąpił o dofinansowanie tej inwestycji i wkrótce ma je otrzymać - pokryje ono 80 proc. kosztów.

Rada miasta podjęła również uchwałę zezwalającą na zaciągnięcie pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na kwotę 39.312 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na modernizację oświetlenia drogi rowerowej na odcinku od tamy na zalewie do ulicy Fawornej.

Jak wyjaśniła skarbik miasta Jolanta Witczak, za tę pożyczkę miasto zapłaci odsetki w wysokości 1 proc. Na to zadanie miasto otrzymało też z WFOŚiGW w Łodzi dofinansowanie w wysokości 26.208 zł. Całkowity koszt tej inwestycji wynosi 90 tys. zł.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.