Wojaże po powiecie łowickim: Arkadia [Archiwalne zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

Wojaże po powiecie łowickim: Arkadia [Archiwalne zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Park romantyczny w Arkadii pod Łowiczem jest jednym z najciekawszych w Polsce, a w czasach swej świetności był uważany za jeden z najwspanialszych w Europie. Na załączonych zdjęciach pokazujemy, jak zmieniał się przez dekady.

Na pomysł stworzenia sentymentalnego parku, gdzie będzie można dumać i odpoczywać wśród starożytnych ruin wpadła Helena Radziwiłówna pod koniec lat 70 XVIII wieku.

W miejscowości Łupia stworzyła kompleks parkowo-architektoniczny o nazwie Arkadia. Nawiązywała ona do mitycznej krainy szczęśliwości. Niestety, po wielu z przepięknych budowli nie zachował się nawet ślad. Park był też znacznie większy niż obecnie. Mimo to, jest to nadal jeddno z najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju.

Do najciekawszych zabytków zalicza się Świątynia Diany, zbudowana w 1783 roku. W przeszłości nazywano ją różnie: Świątynią Minerwy, Mądrości, a nawet Miłości, bo wielu kawalerów do dziś oświadcza się na jej schodach swym wybrankom.

Pod trójkątnym frontonem, który wspiera się na kolumnach jońskich widnieje napis w języku włoskim. To cytat z Petrarki głoszący: „Tutaj odnalazłem pokój po każdej mojej walce”. Wewnętrzne sklepienie świątyni zajmuje przepiękny fresk „Jutrzenka” autorstwa Jana Piotra Norblina (1783-1785).

W sezonie turystycznym (od maja do września) w Świątyni Diany można oglądać zbiór antycznych rzeź z kolekcji Heleny Radziwiłłowej. Niezwykle ciekawy, ale niestety niedostępny dla turystów jest akwedukt rzymski. Ze względu na jego stan techniczny nie wolno na niego wchodzić. Łącząc dwa brzegi rzeczki wygląda on bardzo malowniczo. Jednym z ulubionych miejsc turystów, w którym często się fotografują, są okolice Łuku Greckiego.

Tuż obok znajduje się Domek Murgrabiego, a dalej Domek Gotycki i Przybytek Arcykapłana. Ogromny powodzeniem wśród zwiedzających cieszy się grota Sybilli. Niegdyś można było do niej wejść górą od Domku Gotyckiego lub dołem. Jaskinia utworzona z ogromnych głazów narzutowych robi niesamowite wrażenie.

Na terenie parku znajduje się też dom Jana Konopnickiego, w którym przez 10 lat mieszkała sławna poetka i nowelistka Maria Konopnicka.

Zdjęcia i pocztówki: fotopolska.eu.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.