Wojewoda łódzki nie zgodził się na zmianę nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau nie wyraził zgody na zmianę nazwy ulicy Żołnierzy Niezłomnych w Łowiczu na ulicę 17-go stycznia 1649 r. Oznacza to, że niechętni nowemu patronowi mieszkańcy Górek będą musieli się do niego przyzwyczaić.
Na początku roku w ramach ustawy dekomunizacyjnej wojewoda łódzki zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ul. 17 Stycznia w Łowiczu. Upamiętniała ona wejście czołówek pancernych Armii Czerwonej do miasta nad Bzurą i wycofanie się Niemców. Za czasów PRL data ta była celebrowana jako wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. IPN wskazał jednak, że był to początek zależności tej części Polski od Związku Radzieckiego. Wojewoda Rau podjął więc decyzję o zmianie nazwy na ul. Żołnierzy Niezłomnych.
Mieszkańcy przyzwyczaili się jednak do starej nazwy i złożyli wniosek o zmianę narzuconego patrona ulicy na datę związaną z wstąpieniem na tron Polski króla Jana II Kazimierza Wazy. Monarcha aż czterokrotnie bywał w Łowiczu. W bazylice mniejszej znajduje się nawet obraz, który jest mu poświęcony i był odsłaniany w jego obecności.
Na wniosek górczan Rada Miejska w Łowiczu pod koniec marca podjęła uchwałę o wystąpienia do IPN i wojewody łódzkiego o zgodę na zmianę nazwy ulicy na osiedlu Górki. Pisma w tej sprawie niebawem trafią do łowickiego ratusza.
Z naszych informacji wynika, że wojewoda łódzki nie godzi się na zmianę patrona łowickiej ulicy. Poniżej przedstawiamy w całości uzasadnienie tej decyzji, które otrzymaliśmy z biura prasowego Zbigniewa Rau.
„Nazwę ulicy „Żołnierzy Niezłomnych” Wojewoda Łódzki nadał zarządzeniem zastępczym nr PNIK-I.4102.51.2017 z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie nadania nazwy ulicy, które zostało ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego w dniu 2 lutego 2018 r. pod pozycją 596.
Nadanie nazwy przedmiotowej ulicy w drodze zarządzenia zastępczego było spowodowane bezczynnością Rady Miejskiej, która nie wykonała dyspozycji art. 6 ust. 1 ustawy dekomunizacyjnej nakładającej obowiązek zmiany m. in. nazwy ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.
Konieczność zmiany, czyli nadanie nowej nazwy ulicy „17-go Stycznia” potwierdzała wydana na wniosek Wojewody Łódzkiego opinia Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 15 stycznia 2018 r. znak: BUW-940-422(60)/17.
Częste zmiany nazewnictwa ulic należy uznać za niewskazane, biorąc pod uwagę interes społeczny jakim jest pewność i stabilność prawa, która w tym przypadku może wpływać na prowadzenie rozlicznych ewidencji, ksiąg sądowych czy np. rejestrów administracyjnych.
Ponadto należy zauważyć, że wnioskodawca uchwały nr LVI/387/2018 Rady Miejskiej w Łowiczu z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie wystąpienia do Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Wojewody Łódzkiego w celu uzyskania zgody na zmianę nazwy ulicy w Łowiczu z „ul. Żołnierzy Niezłomnych” na „ul. 17-go stycznia 1649 r.” proponuje stosowanie skróconej nazwy „ul. 17-ego stycznia” (co wynika z uzasadnienia ww. uchwały). Niniejsze rozwiązanie prawne skutkować będzie powrotem do nazwy ulicy, która została uznana przez Instytut Pamięci Narodowej za niezgodną z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz.U. z 2016 r. poz. 744 ze zm.).”