Wojewoda zaangażował się w budowę pomnika

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Wojewoda zaangażował się w budowę pomnika

Roman Bednarek

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau popiera budowę ławeczki z Janem Chryzostomem Paskiem, ale pieniędzy nie obiecuje.

W budowę pomnika Jana Chryzostoma Paska zaangażował się wojewoda łódzki Zbigniew Rau. Pofatygował się nawet w tym celu do Rawy Mazowieckiej i wystąpił z władzami miasta Markiem Pastusiakiem na konferencji prasowej.

- Pan burmistrz złożył mi wizytę jakiś czas temu i rozmawialiśmy o rewitalizacji Rawy. Wówczas dowiedziałem się też o sentymencie, jakim mieszkańcy Rawy żywią wobec postaci Jana Chryzostoma Paska, który urodził się w Węgrzynowicach, a więc w dawnym województwie rawskim, zaś nauki pobierał w kolegium w Rawie - tłumaczył wojewoda Zbigniew Rau. - Doszedłem do konkluzji, że dawne województwo rawskie najlepiej personifikuje nasz słynny pamiętnikarz, który może być doskonałym symbolem tożsamości tej części województwa.

Sęk w tym, że na ten sam pomysł kilkanaście lat temu wpadł prof. Eugeniusz Walczuk , honorowy obywatel Rawy Mazowieckiej, doskonały znawca lokalnej historii i wielki admirator postaci autora znanych pamiętników, posiadacz kolekcji wszystkich wydań pamiętników Paska i wielu pamiątek po tym Polaku.

- O tym, że burmistrz Dariusz Misztal wybiera się do wojewody między innymi w tej sprawie dowiedziałem się od niego samego jakiś miesiąc temu - mówi prof. Eugeniusz Walczuk. - Ucieszyłem się nawet, bo o pomnik Paska w Rawie walczę od 2003 roku i pomyślałem sobie, że skoro wojewoda zapali się do tego pomysłu, to może i wyłoży jakieś pieniądze na ten cel.

Wojewoda jednak podczas konferencji sprawę pieniędzy przemilczał, a zapytany o źródła finansowania budowy pomnika powiedział, że zostanie powołany komitet, który będzie pozyskiwał fundusze na ten cel - między innymi w postaci datków od mieszkańców Rawy.

Burmistrz Misztal budowę pomnika Paska zamierza powiązać z rewitalizacją miasta, zwłaszcza że prof. Walczuk złożył dwa wnioski do jej projektu. Pierwszy dotyczy budowy pomnika, a drugi utworzenia w budynku plebanii stałej wystawy, poświęconej autorowi pamiętników oraz muzeum.

Podczas spotkania z wojewodą ustalono harmonogram działań związanych z budową pomnika. Do końca roku ma powstać komitet jego budowy, w skład którego mają wejść historycy, a także prof. Eugeniusz Walczuk. Natomiast wiosną przyszłego roku miałaby odbyć się konferencja naukowa dotycząca Jana Chryzostoma Paska. Projekt pomnika, jak zapewnił burmistrz Misztal, powinien być gotowy do końca czerwca 2017 r.

- Mamy już pewną wizję tego pomnika - powiedział burmistrz. - Chcielibyśmy, aby to była ławeczka, na której Pasek niekoniecznie siedzi.

Pomnik miałby stanąć w pobliżu budynku dawnego kolegium, w pewnym oddaleniu od niego. Planowana lokalizacja wypada na dzisiejszej jezdni, której ma zniknąć po rewitalizacji. Jeśli zatem do rewitalizacji nie dojdzie, pomnika nie będzie lub stanie w innym miejscu.

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.