Wolność krzyżami się mierzy, czyli spektakl wizualno-muzyczny w czwartek 4 października w Skierniewicach

Czytaj dalej
Fot. Marek Nowak
Redakcja

Wolność krzyżami się mierzy, czyli spektakl wizualno-muzyczny w czwartek 4 października w Skierniewicach

Redakcja

Wolność krzyżami się mierzy. Autorzy, współtwórcy i wykonawcy spektaklu wizualno-muzycznego o charakterze patriotycznym zapraszają i zachęcają Państwa/Słuchaczy/Czytelników do wysłuchania i współuczestniczenia w tymże spektaklu, gdyż będzie także i ta możliwość, 4 października, w czwartek, o godzinie 19:15 w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła przy ul. Senatorskiej.

Spektakl został przygotowany w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości (1918-2018), które tak naprawdę stało się przyczynkiem do pokazania całego spektrum wydarzeń, od mitycznych czasów narodzin polskiej państwowości i jej symboliki, poprzez rozbiory, powstania, zmagania wojenne, stalinizm, komunizm i Solidarność.

„Zamierzeniem twórców spektaklu jest zwrócenie uwagi na wiarę / także niewiarę ! /
w dziejach naszego narodu, na wartość ofiary i poświęcenia, bez których nie ma wolności /a niepodległość to wolność w wymiarze państwowo- politycznym /.
Najczęściej zmagania o wolność wymagają ofiary do końca, aż do krzyża…
Stąd tytuł koncertu…
Pragnieniem jest również oddanie czci i honoru tym rzeszom, często bezimiennym, które budowały z mozołem to wszystko, co dziś Polskę stanowi” – wyjaśnia Eugeniusz Włoczyk, realizator projektu.

Spektakl w pełni wpisuje się w zamysł serca i rozumu naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II, który u końca pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979 na krakowskich Błoniach wypowiedział między innymi te słowa:

„(…….) dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię “Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym – abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili – abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Proszę was:
– abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości,
abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
– abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
– abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On “wyzwala” człowieka,
– abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest “największa”, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.

Proszę was o to przez pamięć i przez potężne wstawiennictwo Bogarodzicy z Jasnej Góry i wszystkich Jej sanktuariów na ziemi polskiej (…)”.

Poszukiwanie materiałów do spektaklu: obrazów, tekstów, poezji i śpiewów odbywało się pod opieką merytoryczną i dydaktyczną Jego Ekscelencji biskupa seniora Józefa Zawitkowskiego, który jest także autorem słów paru pieśni, w tym pięknej patriotycznej „Krzyż i Orzeł”, wykorzystanych w spektaklu. Całość prezentują, i to trzeba by podkreślić – z obfitości serca – wykonawcy rekrutujący się z paru pokoleń: dzieci ze Skierniewic i młodzież z Makowa koło Skierniewic pod kierunkiem Renaty Wójcik; połączone chóry: Cantores Cordis Iesu ze Skierniewic i wielokrotnie nagradzany w przeglądach pieśni, między innymi patriotycznych, chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, oba pod dyrekcją Ewy Szałapskiej.

Nad stroną multimedialną spektaklu czuwali Adam Stasiak i Mirosław Sumiński. Akompaniują Piotr Staniak i Jerzy Filipowicz.


„Trwający półtorej godziny spektakl przedstawiamy od maja w różnych miastach i miejscowościach diecezji łowickiej, głównie kościołach, ale także domach kultury. Rozpoczęliśmy od Makowa, byliśmy między innymi w Głownie, Kutnie, Jaktorowie. W najbliższy weekend, 23 września, wystąpimy w Archikolegiacie w Tumie. Przed nami także Żyrardów, Sochaczew, Łowicz (katedra). Zakończymy 25 listopada w Rawie Mazowieckiej” – dodaje Marek Nowak, autor projektu plakatu o spektaklu.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.