Natalia Zwolińska

Wróciły cotygodniowe koncerty jazzowe. Pierwszy był udany

Natalia Zwolińska

Jazzowe Czwartki w Skierniewicach to inicjatywa Stowarzyszenia Jazzowego Swing. 5 sierpnia, w Cafe Polonez odbył się pierwszy koncert w ramach tego projektu. Stowarzyszenie nawiązało do tradycji, kiedy w mieście co tydzień odbywały się koncerty jazzowe.

Ruszyły Jazzowe Czwartki w Skierniewicach. Pierwszy koncert z cyklu Chill, Cafe&Jam, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Jazzowe Swing odbył się w Cafe Polonez 5 sierpnia. Wystąpił zespół Kate & The Raincoats w składzie: Katarzyna Piłat - wokal, Michał Borowski - saksofony, Daniel Stopiński - klawisze i Siniša Kasumović - bas. Po przerwie do zespołu dołączył znakomity trębacz Piotr Krzemiński z Łodzi, który zagrał na flugelhornie.

Jazzowe Czwartki w Skierniewicach są inicjatywą Stowarzyszenia Jazzowego Swing, którego prezesem jest wymieniony znakomity saksofonista, stale koncertujący i uczestniczący w wielu projektach muzycznych Michał Borowski. To on, jako doświadczony muzyk jazzowy, dominował w warstwie instrumentalnej, ale największą uwagę publiczności skupiała na sobie chyba Katarzyna Piłat - wokalistka o ciepłym i głębokim głośnie, znakomicie swingująca. Trzeba podkreślić, że Katarzyna Piłat śpiewa również inne gatunki muzyczne. Z Michałem Borowskim występuje w różnych konfiguracjach już od lat.

Doskonale spisali się pozostali muzycy, obydwaj zresztą, podobnie jak duet Piłat-Borowski, ze Skierniewic. Daniel Stopiński i Siniša Kasumović chyba po raz pierwszy zagrali w tym składzie, chociaż ze sobą już grywali. Daniel udowodnił, że czuje muzykę jazzową, miał też improwizowane partie, zaś Siniša dzielnie pracował jako sekcja rytmiczna. To był bardzo udany koncert, co było widać po reakcjach licznej publiczności. Zwłaszcza, że po przerwie dołączył do zespołu Piotr Krzemiński, utalentowany trębacz jazzowy, bodajże w 2019 roku laureat Jazzowego Oscara Grand Prix Jazz Melomani - Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi.

Michał Borowski zaprosił muzyków ze Skierniewic do udziału w koncertach.

- Nasze koncerty mają formułę jam session, więc każdy, kto czuje muzykę jazzową, może dołączyć do naszego projektu - powiedział Michał Borowski, saksofonista i prezes skierniewickiego Stowarzyszenie Jazzowego Swing .

Do udziału w muzykowaniu zaprosił również osobiście Jerzego Stępnia, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który przybył na koncert i z uwagą mu się przysłuchiwał. Jerzy Stępień jest również saksofonistą jazzowym i choć - jak podkreśla - gra amatorsko, to jednak w w 1998 roku wystąpił w Skierniewicach w otoczeniu takich sław, jak Zbigniew Wegehaupt - kontrabas i Janusz Skowron - fortepian. Wszystko wskazuje na to, że Jerzego Stępnia usłyszymy podczas jednego z kolejnych koncertów.

Projekt Stowarzyszenia Jazzowego Swing realizowany jest tymczasowo w Cafe Polonez, która nie jest niezbyt dobrym miejscem na takie wydarzenia. Trzeba będzie zatem rozejrzeć się za nowym. Najlepiej, gdyby koncerty jazzowe wróciły do piwnicy dawnego browaru Strakacza.

Natalia Zwolińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.