WSA w Łodzi uchylił decyzję wojewody łódzkiego w sprawie inwestycji w Piaskach Bankowych

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

WSA w Łodzi uchylił decyzję wojewody łódzkiego w sprawie inwestycji w Piaskach Bankowych

Rafał Klepczarek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w piątek (15 grudnia) uznał sprzeciw złożony przez Związek Międzygminny „Bzura” w Łowiczu i uchylił decyzję wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau, która zablokowała budowę zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych.

Kilka miesięcy temu służby wojewody łódzkiego uchyliły pozwolenie na budowę wydane cztery lata temu przez starostę łowickiego Krzysztofa Figata. Powodem był fakt, iż na etapie postępowania administracyjnego statusu strony nie otrzymało dwóch mieszkańców gminy Bielawy, protestujących przeciwko budowie „składowiska śmieci”. Ich prawa do bycia stroną prawomocnym wyrokiem potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Decyzja ta wstrzymała rozpoczęte w wakacje prace, za które firma Strabag miała zainkasować prawie 70 mln zł. W efekcie decyzji wojewody łódzkiego wykonawca zszedł z placu budowy i domaga się od ZM „Bzura” 10 proc. wynagrodzenia netto, czyli około 5 mln zł.

- WSA w Łodzi uznał, że wojewoda zamiast uchylać pozwolenie na budowę powinien uznać mieszkańców gminy Bielawy za stronę i rozpatrzyć ich skargę – mówi Ryszard Nowakowski, prezes międzygminnego wniosku.

Władze ZM „Bzura” będą nakłaniać Strabag do powrotu na plac budowy. Jeśli te zabiegi nie przyniosą oczekiwanego skutku, to związek wystąpi do firmy oraz Skarbu Państwa o finansowe zadośćuczynienie.

- W przyszłym tygodniu planujemy także wystąpić do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie o zgodę na wyłonienie wykonawcy inwestycji z tzw. wolnej ręki – dodaje przedstawiciel ZM „Bzura”.

Od piątkowego wyroku żadnej ze stron nie przysługuje środek odwoławczy.

Czekamy na komentarz służb prasowych wojewody łódzkiego.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.