Współpraca z Ukrainą jedynie w zawieszeniu
Skierniewicki ratusz dementuje informację o zerwaniu współpracy z ukraińskim miastem Łubne.
„Skierniewice zastanawiają się, jak mogą pomóc miastu partnerskiemu na Ukrainie. Z urzędowej korespondencji wynika, że oficjalne kontakty obu miast zostały zerwane” – poinformował dziś jeden z portali internetowych.
– To nieprawda. Udzielałam radiowej wypowiedzi i moje słowa zostały przekręcone. Sytuacja wygląda tak, że strona ukraińska poinformowała, że nie są w stanie zorganizować wymiany między naszymi miastami, póki sytuacja w ich kraju się nie ustabilizuje. Już w minionym roku nie gościliśmy ich delegacji podczas wrześniowego święta kwiatów – informuje Anna Wolińska, naczelnik wydziału kultury, sportu i promocji miasta.
Jak dodaje, Skierniewce zadeklarowały pomoc, ale nie było sygnałów, czego w jej ramach oczekiwałoby miasto partnerskie.
Współpraca Skierniewic z miastem Łubny (Łubnie) rozpoczęła się w 2007 roku. Około 52-tysięczne miasto położone jest w środkowej części Ukrainy, w obwodzie połtawskim, nad rzeką Sułą.
Skierniewice mają umowy partnerskich z miastami: Łubny (Ukraina), Gera (Niemcy), Chatelaillon-Plage (Francja), Szentes (Węgry), Namest na Hane (Czechy) i Levice (Słowacja). Współpraca z miastami Namest na Hane i Levice dotyczy jedynie dziedziny kultury, co zostało sprecyzowane podczas podpisywania listów intencyjnych. Z pozostałymi Skierniewice współpracują także w dziedzinie gospodarki, nauki, ochrony środowiska, wymian młodzieży, wymian zawodowych, sportu i turystyki.