WYBORY PARLAMENTARNE 2015: Czy nasi posłowie zasługują na reelekcję?

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Roman Bednarek, Rafał Klepczarek

WYBORY PARLAMENTARNE 2015: Czy nasi posłowie zasługują na reelekcję?

Roman Bednarek, Rafał Klepczarek

Krystyna Ozga (PSL), Dorota Rutkowska (PO) i Cezary Olejniczak (Lewica) ubiegają się o mandat na kolejną kadencję

W naszym regionie mamy troje posłów, którzy ubiegają się o mandat na kolejną kadencję. Zanim przystąpimy do urn wyborczych, warto zapytać ich o dotychczasowe dokonania dla kraju i regionu oraz nad czym zamierzają pracować po wygranych wyborach.

Dorota Rutkowska mieszka w Skierniewicach, jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Wśród swoich dokonań wymienia kilka spraw.

- Najważniejszą pracą, której się poświęciłam, była nowelizacja prawa energetycznego - mówi Dorota Rutkowska. - Dzięki temu od 3 sierpnia 2015 roku gminy nie płacą za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad. Sprawa dotyczy 1.400 gmin w Polsce, zaś w naszym regionie Kowies, Białej Rawskiej oraz miasta i gminy Rawa Mazowiecka.

Posłanka Platformy Obywatelskiej pracowała ponadto przy ustawie wprowadzającej nowe, jasne przepisy w sprawie odszkodowań dla służb mundurowych (między innymi policjantom i strażakom) w razie choroby lub wypadku.

- Pracowałam także w podkomisji przy tworzeniu ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej - dodaje Dorota Rutkowska. - W rezultacie od stycznia 2016 roku powstaną 1.524 punkty takiej pomocy.

Nasza rozmówczyni zapewnia, że uratowała Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

- Udało mi się przekonać rząd o konieczności finansowania z budżetu państwa wieloletnich programów badawczych i zapadła decyzja o skierowaniu na ten cel 80 mln złotych - tłumaczy. - Gdyby nie to, prawdopodobnie instytut musiałby ogłosić upadłość, kilkadziesiąt osób straciłoby pracę, a Skierniewice znaną na całym świecie placówkę.

Do swoich zasług zalicza poprawę bezpieczeństwa na drodze biegnącej przez Kurzeszyn w powiecie rawskim. Zabiegała też o pieniądze na budowę ścieżki rowerowej z Nowego Kawęczyna do Skierniewic.

- Skutecznie wspierałam także strażaków-ochotników - wylicza dalej pani poseł. - Dzięki temu OSP w Mokrej Lewej wzbogaciła się o nowy wóz bojowy Florek, który przydał się bardzo podczas gaszenia pożaru na terenie dawnego Rawentu.

Były też i niepowodzenia. Dorocie Rutkowskiej nie udało się „załatwić” dofinansowania budowy wschodniej obwodnicy Skierniewic. - Ale nie odpuszczę tej sprawy w kolejnej kadencji - zapowiada. O ile oczywiście wygra wybory. Chciałaby także doprowadzić do tego, aby na bazie Instytutu Ogrodnictwa powstało narodowe centrum ogrodnictwa.

Obiecuje również, że będzie pamiętać o uruchomieniu nowego bloku operacyjnego w skierniewickim szpitalu.

Dorota Rutkowska 43 razy wystąpiła w Sejmie, zgłosiła 12 interpelacji, miała 13 zapytań i siedmiokrotnie zadała pytania w sprawach bieżących. Jej wskaźnik udziału w głosowaniach wynosi 95,51 proc.

Krystyna Ozga ze Skierniewic reprezentuje w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe.

Podkreśla, że pracowała między innymi nad ustawą o rekompensacie kosztów leczenia i rehabilitacji strażaków-ochotników, którzy ulegli wypadkowi w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Ustawa wchodzi w życie z początkiem 2016 roku.

- Udało się również przywrócić do ubezpieczenia społecznego KRUS strażaków, którzy zostali go pozbawieni w związku z osiąganiem znikomych, pozarolniczych dochodów - wylicza Krystyna Ozga. - Sukcesem była ustawa umożliwiająca rolnikom sprzedaż swoich przetworzonych produktów o wartości do 600 tys. złotych bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Do sukcesów posłanka ludowców zalicza też uchwalenie ustawy uniemożliwiającej wykup ziemi przez cudzoziemców oraz ochronę rodzinnych ogrodów działkowych przed komunalizacją.

- Byłam jedynym posłem, który podpisał się pod obywatelskim projektem chroniącym interesy działkowców - mówi Krystyna Ozga.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że ma swój udział w budowaniu systemu pozyskiwania środków na zakup sprzętu pożarniczego, samochodów, umundurowania i szkolenia dla ochotniczych straży pożarnych. Pieniądze te trafiają do wszystkich gmin powiatu skierniewickiego. Za swój sukces uważa zaliczenie kół gospodyń wiejskich do grupy beneficjentów środków unijnych, które mogą teraz składać wnioski o wsparcie finansowe bez konieczności zmiany nazwy i rejestracji w KRS.

- Mam swój udział w przebudowie drogi Skierniewice-Bolimów - kontynuuje pani poseł. - Wspierałam władze Skierniewic w pozyskiwaniu środków na budowę żłobka czy dokończenie budowy domu pomocy społecznej oraz budowę boiska do hokeja na trawie. Udało mi się uchronić przed likwidacją skierniewicką delegaturę Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Nie doszło natomiast do skutku uchwalenie dwóch ustaw - o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o biogazowniach rolniczych. Fiaskiem zakończyła się także próba wprowadzenia odszkodowań dla rolników za straty spowodowane przez zwierzynę łowną - dziki i bobry. W przyszłej kadencji posłanka PSL chciałaby się skupić między innymi na obniżeniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn czy tworzeniu dobrych warunków funkcjonowania służb mundurowych.

Chce tworzyć dobre prawo dla umacniania rodzinnych gospodarstw rolnych i opłacalności produkcji rolnej.

Krystyna Ozga miała 106 wystąpień w Sejmie, 25 interpelacji, jedno zapytanie i dwa pytania w sprawach bieżących. Wskaźnik jej udziału w głosowaniach wynosi 98,02 proc.

Cezary Olejniczak na sejmowej mównicy

Cezary Olejniczak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest jedynym reprezentantem powiatu łowickiego w Sejmie RP.

- W komisji rolnictwa i rozwoju wsi pracowałem nad 69 projektami ustaw, w komisji gospodarki nad 27, a w nadzwyczajnej komisji do spraw energetyki i surowców energetycznych nad 17 projektami. Jak wybrać te, które były najważniejsze? - zastanawia się poseł. - Moim zdaniem były to ustawy o odnawialnych źródłach energii, o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawa o funduszu stabilizacji dochodów w rolnictwie.

Do swoich zasług zalicza skuteczny sprzeciw próbom likwidacji sądów rejonowych, między innymi w Łowiczu. Poparł wniosek łowickiej kurii o dofinansowanie konserwatorskich robót budowlanych w kryptach prymasów, którzy spoczywają w podziemiach bazyliki katedralnej w Łowiczu. Bronił przed likwidacją Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Łowiczu. Interweniował w sprawach przywrócenia połączeń autokarowych i dostosowania połączeń kolejowych do potrzeb między innymi mieszkańców powiatu łowickiego.

Nie udało się natomiast wprowadzić rekompensat za likwidację kwot mlecznych.

- Wielokrotnie z mównicy sejmowej apelowałem o podjęcie wszelkich kroków, aby polscy rolnicy uniknęli kar za przekroczenie limitów produkcji mleka - podkreśla Cezary Olejniczak. - Mimo moich starań nie udało się także podnieść płacy minimalnej do kwoty 2.500 zł brutto i stawki godzinowej do 15 zł netto.

Zdaniem posła, Sejm VIII kadencji powinien się przede wszystkim zająć podniesieniem płacy minimalnej i stawki godzinowej za pracę.

- Bardzo ważne jest także wprowadzenie powszechnego systemu ubezpieczeń upraw od wszelkich ryzyk , np. od suszy, przymrozków i powodzi - mówi poseł. - Chciałbym nadal działać także na rzecz zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów prowadzących szkoły.

Cezary Olejniczak (SLD), jedyny reprezentant powiatu łowickiego w Sejmie RP jest uważany za bardzo aktywnego posła. Trzykrotnie, w latach 2012, 2014 i 2015, „Polityka” zaliczyła go do grona najlepszych polskich parlamentarzystów.

Działając na rzecz wyborców wystąpił ze 128 interpelacjami, 30 zapytaniami poselskimi oraz ośmiokrotnie zabierał głos w sprawach bieżących. Podjął także 167 interwencji w sprawach indywidualnych obywateli kierowanych do władz samorządowych, ministerialnych i innych kompetentnych instytucji dla danego problemu. Jego udział w głosowaniach wyniósł 95,62 proc.

Roman Bednarek, Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.