Wybory parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Wybory parlamentarne 2019. Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Polski w piątek (27 września) odwiedził Łowicz. Lewicowy polityk ponownie obdarzył swoim osobistym poparciem ubiegającego się o poselski fotel Cezarego Olejniczaka (SLD) z Waliszewa Starego pod Łowiczem.

Były prezydent RP spotkał się w restauracji "Polonia" na Starym Rynku z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W spotkaniu wzięło udział około 70 osób.

Po jego zakończeniu Aleksander Kwaśniewski przeszedł ulicą Zduńską na Nowy Rynek, gdzie spotkał się z młodzieżą i mieszkańcami.
Po drodze ze Starego Rynku na Nowy Rynek nie brakowało osób, które chciały uścisnąć dłoń politykowi, któremu jako jedynemu po 1989 roku udało się dwukrotnie zostać wybranym na głowę państwa nad Wisłą.

Podczas wizyty w Łowiczu prezydent RP w latach 1995-2005 wiele słów poświęcił powodom, dla których jego zdaniem należy odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy.

Jako pierwszy polityk wymienił rozdawnictwo przez PiS pieniędzy, za które kupuje on poparcie społeczne. Polityk wskazywał, że obecna władza nie myśli o przyszłości kraju, a w niej tych pieniędzy po prostu zabraknie. Aleksander Kwaśniewski zarzuca PiS także łamanie Konstytucji RP oraz osłabianie pozycji Polski w Unii Europejskiej oraz bezprecedensowe lizusostwo rządzących wobec Stanów Zjednoczonych.

- Poważnym problem jest także upartyjnienie państwa, czyli to czego nie robiła żadna demokratycznie rządząca partia – mówi Kwaśniewski. – Nie było jeszcze w polskim życiu politycznym partii, która by takimi garściami korzystała z władzy, którą posiada.

Były prezydent Polski przypominał o nominacjach ludzi związanych z PiS na różnego rodzaju stanowiska i wycofanie się z konkursów podczas ich obsadzania. Krytykował on także zawłaszczenie mediów publicznych. A wszystko to składa się jego zdaniem na psucie polskiej demokracji.

- To co jednak najbardziej mnie boli, to niezwykła polaryzacja polskiego społeczeństwa – mówił Kwaśniewski. – Często mam wrażenie, że w Polsce można mówić o dwóch różnych plemionach: PiS-owskim i antyPiS-owskim. Nawet po zmianie władzy podział ten przez lata będzie ciążył na naszym społeczeństwie.

Aleksander Kwaśniewski uważa, że PiS celowo dzieli Polaków, aby podczas wyborów wykorzystywać ich negatywne emocje. Dodał również, że pozostanie w domu 13 października jest najgorszym wyborem.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.