Wybory samorządowe 2014: W niedzielę dostaniesz trzy lub cztery karty w różnych kolorach
W wyborach samorządowych 16 listopada głosować może każdy obywatel Polski oraz każdy obywatel Unii Europejskiej, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i stale mieszka w danej gminie.
W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Mieszkańcy Łódzkiego będą głosować w 1.846 obwodach
Lokale wyborcze 16 listopada czynne będą od godz. 7 do godz. 21. Informacje o tym, w których komisjach obwodowych będziemy głosować, a także o granicach okręgów, wójt, burmistrz lub prezydent miasta są zobowiązani upublicznić najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów. Poza tym informacje te są już na stronach internetowych urzędów gmin i miast, na tablicach ogłoszeń w urzędach, a także na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej (pkw.gov.pl). Zazwyczaj chodzi o lokale, w których głosowaliśmy w każdych innych wyborach, chociaż są wyjątki.
Kto może głosować?
Głosować do rady gminy może każdy obywatel Polski oraz obywatel Unii Europejskiej jednocześnie nie będący obywatelem naszego kraju, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat i stale zamieszkuje w danej gminie. Do rady powiatu i sejmiku województwa każdy pełnoletni oraz stale zamieszkujący ten powiat i województwo. Zaś w wyborach na wójta, burmistrza bądź prezydenta, każda osoba mająca prawo wybierania radnych w tej gminie.
Zabierz dowód osobisty
By oddać głos, do lokalu wyborczego należy stawić się z dowodem osobistym, by potwierdzić swoje personalia w rejestrze wyborców.
Można oczywiście głosować poza miejscem zamieszkania, czyli w miejscu czasowego przebywania, jednak przedtem trzeba złożyć w danym urzędzie wniosek wraz z kserokopią dowodu osobistego. To samo dotyczy każdego, kto w danej gminie mieszka na stałe, aczkolwiek bez zameldowania. Teoretycznie można to zrobić nawet 14 listopada, aczkolwiek wówczas taki wyborca nie może być pewien, że otrzyma decyzję przed wyborami. Urzędnicy zazwyczaj takie decyzje zatwierdzają niezwłocznie, jednak należy pamiętać, że na przejście całej procedury mają trzy dni, ponieważ bywają sytuacje niejasne.
Dostaniesz cztery lub trzy karty
Wyborca po wejściu do lokalu swojej komisji obwodowej przed przystąpieniem do głosowania okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Wyborca w gminie, która nie jest miastem na prawach powiatu, otrzyma cztery karty do głosowania, a wyborca z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic - trzy karty, a to dlatego, że w miastach tych nie są wybierani radni powiatowi (funkcje rady powiatu wypełnia rada miejska).
Komisja wyda wyborcom karty lub książeczki do głosowania w czterech kolorach. Na białej będą umieszczone nazwiska kandydatów na radnych gminy, na żółtej ubiegających się o miejsca w radach powiatu. Niebieski kolor zarezerwowano dla kandydujących do sejmiku województwa, a nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast znajdą się na karcie różowej.
Każda z nich musi być opieczętowana i może być zadrukowana tylko z jednej strony. Potem wyborca potwierdza otrzymanie kart do głosowania własnym podpisem w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców. W każdej z komisji obwodowych będzie co najmniej jedno miejsce oddzielone od reszty lokalu w taki sposób, by można było swobodnie i jednocześnie tajnie oddać głos.
Karta do głosowania na wójta i...
Pierwsza z kart (różowa), w zależności od samorządu, dotyczyć będzie oddania głosu na wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Kandydaci na tej liście będą przedstawieni alfabetycznie, obok nazwiska i imienia znajdzie się nazwa komitetu wyborczego, który reprezentują, oraz kwadrat na oddanie głosu. Głos będzie ważny tylko wówczas, jeśli w kwadracie naszego kandydata wstawimy krzyżyk, czyli znak "x". Głos jako ważny dyskwalifikują inne znaczki zamiast krzyżyka, a także wstawienie go w więcej niż jednej kratce.
Karta z kandydatami na radnych gminy, miasta
Kolejna karta (biała) to ta z kandydatami na radnych gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej. Tu kwestia wyglądu kart do głosowania zależy od tego, gdzie głosujemy. Jeśli w gminie poniżej 100 tys. mieszkańców, wówczas oddajemy swój głos w okręgu jednomandatowym. Oznacza to, że otrzymujemy kartę z kandydatami na radnych, ale ich nazwiska nie będą ułożone alfabetycznie. O kolejności zdecydowało już losowanie numerów komitetów wyborczych i to według wylosowanych numerów ułożono kolejność na karcie z kandydatami. Przy liczebnikach znajdą się: nazwisko, a potem imiona kandydatów, następnie nazwa komitetu wyborczego, i podobnie jak w przypadku innych kart, kratka do zaznaczenia krzyżyka.
Inaczej kwestia wygląda w miastach na prawach powiatu. W województwie są trzy miasta o takim statusie: Łódź, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice. W tych miastach radnych wyborcy nie będą wybierać w systemie jednomandatowym, a tak jak dotychczas, czyli w ordynacji proporcjonalnej. Oznacza to, że wyborcy nie otrzymają karty z nazwiskami kandydatów, a książeczki z listami nazwisk na każdej stronie. O kolejności przedstawiania list zdecydowało losowanie. Zatem najpierw wyborca musi odnaleźć listę komitetu, na który chce głosować, potem zaś odnaleźć nazwisko kandydata, na którego chce oddać głos. Również i w tym przypadku nazwiska kandydatów na konkretnych listach nie będą ułożone alfabetycznie, ponieważ o ich kolejności decydowała hierarchia i priorytety komitetów wyborczych. Sam akt głosowania jest prosty - w kratce przy nazwisku kandydata, na którego oddajemy głos, wpisujemy długopisem "x".
Karty do głosowania na radnych powiatu i sejmiku województwa
W każdej z gmin, w której obowiązuje system jednomandatowy, będziemy wybierać również radnych powiatowych (karta żółta). Głosowanie odbywa się na takiej samej zasadzie, jak w miastach na prawach powiatu: książeczka złożona z list kandydatów komitetów, w której o kolejności ich przedstawiania zdecydowało losowanie, nazwiska kandydatów na listach nie są wpisane alfabetycznie, a według klucza ustalonego wewnętrznie przez komitety wyborcze. W przypadku radnych powiatowych, "technologia" dokonywania wyboru, tak by był ważny, jest identyczna jak poprzednio. Odnajdujemy najpierw komitet, potem kandydata, na którego chcemy oddać głos, a w kratce przy jego nazwisku stawiamy znak "x".
Karta do głosowania na radnych sejmiku (niebieska) będzie mieć podobny układ do kart w głosowaniu na radnych powiatu.
Wrzuć kartę do urny wyborczej
Po zaznaczeniu swych kandydatów na poszczególnych kartach, wrzucamy je do urny wyborczej. Urna powinna stać w widocznym miejscu, zazwyczaj komisja obwodowa stawia ją pośrodku lokalu.
Zamów transport
Generalnie każda z gmin powinna zapewnić udział w wyborach osobom niepełno-sprawnym. Terminy zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika już minęły, o czy informowaliśmy na naszych łamach, jednak osoby niepełnosprawne w sposób uniemożliwiający dostanie się samodzielnie do swej obwodowej komisji wyborczej, mogą liczyć na transport zapewniony przez gminę. Szczegółowych informacji zapewne udzielą urzędy gmin.