Wydarzenia edukacyjne w Muzeum w Żelazowej Woli

Czytaj dalej
Redakcja

Wydarzenia edukacyjne w Muzeum w Żelazowej Woli

Redakcja

Muzeum w Żelazowej Woli zaprasza na Małą Akademię Chopinowską, świętowanie urodzin kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego oraz koncert edukacyjny w Żelazowej Woli – muzyka polska i rosyjska – Chopin i Bałakiriew.

Mała Akademia Chopinowska

Kolejne spotkanie w ramach niedzielnych zajęć edukacyjnych dla najmłodszych w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się w niedzielę 28 października o godzinie 11.00. Na zajęciach Małej Akademii Chopinowskiej dzieci dowiedzą się czy w parku w Żelazowej Woli znaleźć można motywy tatrzańskie. Ślady fascynacji Tatrami młodzi studenci odnajdą również słuchając części, napisanego przez Mieczysława Karłowicza, poematu symfonicznego „Odwieczne Pieśni”. Odkryją także niezwykłą muzyczność języka polskiego czytając wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera, do których Karłowicz skomponował muzykę.

Październik to czas, kiedy na naszej drodze wyrastają grzyby. Podczas spaceru Klubu Przyrodnika dzieci dowiedzą się, czym są te tajemnicze organizmy. Czy bliżej im do roślin, czy zwierząt? Poznają budowę grzybów oraz dowiedzą się jakie tereny zamieszkują oraz jak są zbudowane. Wspólnie z prowadzącym poszukają odpowiedzi na pytanie czy wszystkie grzyby możemy dostrzec gołym okiem.

Zajęcia odbywają się w podziale na grupy wiekowe:
Grupa 3-6 lat:
g. 11.00-11.45 – Mała Akademia Chopinowska
g. 11.45-12.30 – Klub Przyrodnika
Grupa 7-10 lat:
g. 11.00-11.45 – Klub Przyrodnika
g. 11.45-12.30 – Mała Akademia Chopinowska

Przed Małą Akademią Chopinowską, o godzinie 10.30 tradycyjnie odbędą się zajęcia z cyklu Najmłodsi Melomani, czyli półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Koncert edukacyjny w Żelazowej Woli – Muzyka polska i rosyjska. Chopin i Bałakiriew

7 listopada o godzinie 14.00 w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się niezwykłe spotkanie z muzyką na żywo. Zaprosimy do wysłuchania utworów Chopina i Bałakiriewa z komentarzem dotyczącym prezentowanych gatunków. Losy Żelazowej Woli, w której urodził się najwybitniejszy polski kompozytor są złożone. Przez lata miejsce to przejmowali kolejni właściciele, jako miejsce kultu zostało odkryte przez Bałakiriewa, rosyjskiego kompozytora i wielkiego admiratora talentu Chopina, odbudowana pod protektoratem prezydenta Ignacego Mościckiego. To miejsce odwiedzane przez gości z całego świata.

WSTĘP WOLNY

Urodziny Kompozytora. Ignacy Jan Paderewski

21 listopada będziemy w Żelazowej Woli świętować urodziny kolejnego kompozytora, tym razem przybliżymy postać Ignacego Paderewskiego. Pianista, wielki admirator Fryderyka Chopina, który podczas ok. 3000 koncertów z jego muzyką rozsławił imię kompozytora w Ameryce i przyczynił się do spopularyzowania jego twórczości na całym świecie. Był pierwszym redaktorem naczelnym Dzieł wszystkich Chopina, a w sztuce kompozytorskiej łączył styl romantyczny z europejskim modernizmem doprowadzając do stworzenia zupełnie unikatowych, aczkolwiek silnie zakorzenionych z tradycji narodowej dzieł. Recital z komentarzem prof. Marcina Gmysa przybliży miniatury fortepianowe artysty, rolę tradycji i nowatorstwo tych dzieł. Podczas wykładu odpowiemy także na pytanie jakie ślady pozostawiła twórczość Paderewskiego w muzyce europejskiej. Artysta ponadto przyczynił się do odbudowy kościoła w Brochowie po zniszczeniach I wojny światowej, ważnego w kontekście rodziny Chopina, tu polski romantyk odebrał chrzest, a jego rodzice i siostra zawarli związki małżeńskie. Sąsiadujące z Żelazową Wolą miejsce jest ciekawym przykładem eklektyzmu w sztuce. Zwiedzimy je na finał wydarzenia wraz z dr Martą Przygodą-Stelmach że Stowarzyszenia "Konfraternia św. Rocha", która jest autorką doktoratu o dziejach politycznych i społeczeństwie Brochowa od XVI do XIX wieku. Specjalizuje się w historii Mazowsza że szczególnym uwzględnieniem jego zachodniej części. Ponadto wysłuchamy improwizacji muzyki z czasów Chopina w wykonaniu dr Bartosza Izbickiego, organisty Kościoła w Brochowie.
Do udziału w zajęciach zapraszamy uczniów szkół średnich oraz szkół muzycznych II stopnia. Wstęp 8 zł/os., opiekunowie wstęp wolny.
Szczegółowy program:
10.30-12.00 Twórczość fortepianowa Ignacego Paderewskiego. Recital z komentarzem
12.00-13.00 Zwiedzanie Domu Urodzenia Chopina i wystawy czasowej
13.00-13.30 Film w Sali kinowej/przerwa
13.30-14.30 Rezonans twórczości Ignacego Paderewskiego w muzyce europejskiej. Wykład 15.00-16.00 Przejazd do Brochowa i zwiedzanie Kościoła z przewodnikiem oraz improwizacje muzyki z czasów Chopina

Rezerwacje:
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, Żelazowa Wola 15, 96-503 Sochaczew e-mail: mkazur@nifc.pl, tel.: 664 413 511

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.