Wystawa fotografii Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia" w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji pod Skierniewicami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
Agnieszka Kubik

Wystawa fotografii Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia" w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji pod Skierniewicami [ZDJĘCIA]

Agnieszka Kubik

W sobotę, 29 czerwca w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji w Nowym Dworze pod Skierniewicami odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia". Wystawę, na którą składają się zdjęcia ukazujące Sławomira Mrożka w codziennym życiu, można oglądać do końca sierpnia.

Zdjęcia zostały wykonane w malowniczych plenerach oraz klimatycznych wnętrzach. Sławomir Mrożek, wybitny polski prozaik, rysownik i dramatopisarz, bardzo chronił swoją prywatność. Poza jego żoną Susaną Osario-Mrożek nikt nie miał prawa wstępu do prawdziwego świata pisarza. Sytuacja uległa zmianie, gdy w ten świat wkroczył Paweł Chara, fotograf, a jednocześnie osobisty sekretarz Sławomira Mrożka.

Wystawa była już prezentowana w wielu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie i Łodzi, a także poza granicami naszego kraju, w Paryżu, Rzymie i Berlinie. Dzięki uprzejmości Pawła Chary wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w miejscu, w którym Sławomir Mrożek w ostatnich latach swojego życia kilkukrotnie przebywał, i do którego chętnie powracał, a mianowicie w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.

Klinika zajmuje się leczeniem chorób kręgosłupa, chorób ortopedycznych i neurologicznych. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze na terenie starego zabytkowego parku. W ostatnich latach swojego życia Sławomir Mrożek wraz ze swoim sekretarzem Pawłem Charą kilkukrotnie przebywał w klinice. To właśnie tu nakręcono niektóre sceny, wykorzystane później w filmie dokumentalnym o Mrożku. Tu też powstało wiele zdjęć Mistrza umieszczonych w albumie fotograficznym "Życie warte jest życia". Niektóre z nich są również prezentowane na wystawie.

Wystawa ma trafić również do Muzeum Historycznego Skierniewic.

Agnieszka Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.