Wystawa fotografii Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia" w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji pod Skierniewicami [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
Agnieszka Kubik

Wystawa fotografii Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia" w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji pod Skierniewicami [ZDJĘCIA]

Agnieszka Kubik

W sobotę, 29 czerwca w zabytkowym parku Kliniki Rehabilitacji w Nowym Dworze pod Skierniewicami odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pawła Chary "Mrożek. Życie warte jest życia". Wystawę, na którą składają się zdjęcia ukazujące Sławomira Mrożka w codziennym życiu, można oglądać do końca sierpnia.

Zdjęcia zostały wykonane w malowniczych plenerach oraz klimatycznych wnętrzach. Sławomir Mrożek, wybitny polski prozaik, rysownik i dramatopisarz, bardzo chronił swoją prywatność. Poza jego żoną Susaną Osario-Mrożek nikt nie miał prawa wstępu do prawdziwego świata pisarza. Sytuacja uległa zmianie, gdy w ten świat wkroczył Paweł Chara, fotograf, a jednocześnie osobisty sekretarz Sławomira Mrożka.

Wystawa była już prezentowana w wielu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie i Łodzi, a także poza granicami naszego kraju, w Paryżu, Rzymie i Berlinie. Dzięki uprzejmości Pawła Chary wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w miejscu, w którym Sławomir Mrożek w ostatnich latach swojego życia kilkukrotnie przebywał, i do którego chętnie powracał, a mianowicie w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.

Klinika zajmuje się leczeniem chorób kręgosłupa, chorób ortopedycznych i neurologicznych. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze na terenie starego zabytkowego parku. W ostatnich latach swojego życia Sławomir Mrożek wraz ze swoim sekretarzem Pawłem Charą kilkukrotnie przebywał w klinice. To właśnie tu nakręcono niektóre sceny, wykorzystane później w filmie dokumentalnym o Mrożku. Tu też powstało wiele zdjęć Mistrza umieszczonych w albumie fotograficznym "Życie warte jest życia". Niektóre z nich są również prezentowane na wystawie.

Wystawa ma trafić również do Muzeum Historycznego Skierniewic.

Agnieszka Kubik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.