Wystawa prac Adama Głuszka w Muzeum w Łowiczu [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Wystawa prac Adama Głuszka w Muzeum w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Do 16 września można oglądać wystawę rzeźb oraz prac malarskich Adama Głuszka (1947-2017), twórcy ludowego z Dąbrowic w powiecie skierniewickim.

W niedzielę (17 czerwca) w Muzeum w Łowiczu otwarta została wystawa zatytułowana "To co kochał... Adam Głuszek (1946 - 2017)". W jej ramach można obejrzeć prawie 200 prac animatora księżackiego folkloru.

- Jego rodzinna miejscowość, leżąca w parafii makowskiej, była jedną z mazowieckich wsi zamieszkałych przez Księżaków - przypomina Magdalena Bartosiewicz, kurator łowickiej wystawy. - Otaczająca przyroda i barwna kultura regionu łowickiego od dziecka wywierały ogromny wpływ na artystę. Na dobre pasja rzeźbiarska Adama Głuszka zaczęła się rozwijać w latach 80. XX wieku.

Początkowo mieszkaniec wioski pod Skierniewicami rzeźbił głównie ptaki. Z czasem pojawiły się rzeźby świętych pańskich, aniołów i diabłów. Głuszek jako pierwszy wprowadził do rzeźby sakralnej motywy zaczerpnięte z księżackiej kultury - rzeźbił m. in. madonny i anioły w łowickich strojach ludowych.

Prace nieżyjącego rzeźbiarza znajdują się m. in. w Muzeum Człowieka w Paryżu, Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. W 2002 roku mieszkańca powiatu skierniewickiego nagrodzono prestiżową nagrodą im. Oskara Koleberga. W 2014 roku twórca ludowy odsłonił swoją wycinankę w alei gwiozd na Starym Rynku w Łowiczu. Głuszek wspominany jest jako człowiek pełen ciepła i dobroci dla innych.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.