Za 15 lat przestaną istnieć wysypiska śmieci

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert

Za 15 lat przestaną istnieć wysypiska śmieci

Magdalena Grajnert

W czerwcu odbyło się branżowe spotkanie członków klastra odpadowego, podczas którego przyjęto do jego struktur 27 podmiotów.

Klaster ma ambicję stać się Krajowym Klastrem Kluczowym, co otworzy dla firm i instytucji klastrowych nowe możliwości i wpłynie na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynku międzynarodowym. Przyczyni się także do wzrostu znaczenia gospodarki naszego kraju na arenie europejskiej, gdzie recykling traktowany jest szczególnie priorytetowo.

- Produkujemy coraz więcej odpadów. Statystyczna rodzina rocznie wytwarza powyżej 500 kg rocznie - mówi prof. dr hab. inż. Andrzej Wojciechowski z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Recyklingu.

- Do 2030 roku wszystkie wysypiska śmieci mają być zlikwidowane, to reguluje dyrektywa UE w sprawie składowania odpadów. Segregacja staje się koniecznością. Nie ma innego wyjścia jak zastosowanie nowych technologii odzysku i recyklingu odpadów.

Jak twierdzą twórcy klastra, należy wspierać polskie firmy prywatne, które tworzą stabilne miejsca pracy nie tylko w dużych miastach , ale wszędzie gdzie "powstają śmieci".

Recykling to miejsca pracy głównie dla pracowników niskokwalifikowanych, co stwarza potencjalną szansę na rozwój gospodarczy każdej gminy i każdego miasta.

Za nowymi miejscami pracy zawsze następuje rozwój szkolnictwa zawodowego średniego i wyższego oraz potencjał i szansa dla rozwoju miasta.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.