Zabawa i goście z Ukrainy

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Nowakowski
Bartosz Nowakowski

Zabawa i goście z Ukrainy

Bartosz Nowakowski

Ogólnopolski Turniej Judo zebrał dobre opinie wśród uczestników. W zawodach udział wzięli judocy z Nadvirnej, na których czeka wojsko.

To była druga edycja z rzędu turnieju, która odbyła się w hali OSiR przy ulicy Tetmajera. Jeszcze w 2013 roku zawody były przeprowadzane w hali przy ulicy Pomologicznej i trwały bite dwa dni. Teraz nastąpiło skrócenie imprezy i wszystko wskazuje, że taka konwencja pozostanie na przyszłe lata.

Zabawa na jeden dzień
To żadna nowość, że dłuższe imprezy w Skierniewicach organizuje się z trudem. Te przeciwności to przede wszystkim kwestie logistyczne (baza hotelowa), które nie sposób przeskoczyć. Kolejna sprawa to koszty.

Choć trzeba przyznać, że ogólnopolski turniej judo zebrał pozytywne opinie. Nie jest odbierany jako kameralny, ale też nie jest wielką masówką, idącą na wielką ilość zawodników.

Co prawda w tym samym czasie podobny turniej odbywał się w Warszawie, ale część i tak wolała przybyć do Skierniewic. Zdaniem Jerzego Gołębiewskiego coraz lepsza infrastruktura drogowa w Polsce na jednodniową imprezę pozwala przyjechać klubom z dalszych rejonów, jak choćby z Wrocławia czy Poznania. W zawodach wystartowało około 150 judoków. Na skierniewickich matach wystąpili młodzi adepci z klubów z Łodzi, Warszawy, Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Sochaczewa, jak również z Płocka.

Na Ukrainie wojsko zamiast judo
Już od pięciu lat na turniej do Skierniewic przyjeżdża ukraiński klub z Nadvirny. Warto podkreślić, że zespół przykłada niesamowitą wagę do trenowania najmłodszych adeptów w wieku szkolnym. Przeprowadzane treningi po dwa razy w ciągu dnia (nawet w soboty i niedziele) dają efekty w technice, która była widoczna na skierniewickich matach.

Zresztą klub w swojej historii wychował Romana Hontiuka, medalistę igrzysk olimpijskich.

W 2004 roku wychowanek Nadvirny zdobył srebrny medal w Atenach, a cztery lata później dołożył brąz w Pekinie.

Trzeba nadmienić, że Nadvirna jest dwukrotnie mniejszą miejscowością od Skierniewic.

Niestety, na Ukrainie nie wszyscy mogą do końca oddać się swojej ukochanej dyscyplinie ze względu na konflikt, trwający we wschodniej części kraju.

Z tego tytułu obowiązkowy jest pobór do wojska wszystkich chłopców, kończących 20. rok życia. Taki los spotkał również pięciu judoków z Nadvirnej.

Puchar Polski w snach
Nie ma szans, aby w najbliższym czasie do Skierniewic zawitał Puchar Polski w jakiejkolwiek kategorii wagowej.

- Potrzebne są odpowiednie środki na taką imprezę. Głównym wydatkiem są sędziowie. W ubiegłych sezonach sporą część kosztów na Pucharach pokrywał Polski Związek Judo. Teraz nie jest tak kolorowo i trzeba pozyskiwać środki z innych źródeł, a chętnych brakuje - podkreśla Jerzy Gołębiewski, prezes Wojownika, główny organizator turnieju.

Wyniki Wojownika Skierniewice:

Młodzicy: 1. Wiktor Wrzodak (73 kg); 1. Wiktor Barańczyk (66 kg); 1. Emil Adamiak (46 kg); 2. Oskar Baranowski (55 kg); 2. Jakub Chmielak (50 kg); 3. Kacper Laska (38 kg).

Dzieci: 2. Jan Owczarek (55 kg); 2. Patryk Wrzodak (39 kg); 3.Bartosz Szturomski (27 kg); 3. Adrian Zieliński (46 kg); 3. Adam Popiński (50 kg); 3. Piotr Białkowski (50 kg); 3. Dawid Kowara (46 kg).

Wyniki Zrywu Łowicz

Dzieci: 2. Adam Surma (46 kg); 2. Jan Surma (33 kg); 3. Szymon Jabłoński (33 kg).

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.