Zamek Książąt poza strefą rewitalizacji
Prawie 50 mieszkańców Rawy przyszło na pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji miasta.
Architekt Stanisław Bochyński, jeden z twórców programu rewitalizacji, przedstawił jego ogólne założenia i poinformował, że powinna być nim objęta przede wszystkim centralna część miasta, obejmująca między innymi plac Piłsudskiego i plac Wolności, park miejski, ul. Kolejową i ul. Miłą, a także targowisko miejskie. Poinformował również, że wpłynęło 20 ankiet, w których mieszkańcy mieli przedstawić swoje projekty rewitalizacyjne. Omówił je ogólnikowo, nie chcąc ujawnić konkretów. - Nie chcę zdradzać planów biznesowych lokalnych przedsiębiorców - tłumaczył.
- No to jak my, mieszkańcy, mamy się odnieść do tych projektów? - zdziwiła się mieszkanka Rawy.
Później okazało się jednak, że nie wszystkie projektu dotyczyły biznesu. W jednej z ankiet padł bowiem pomysł wyposażenia skrzyżowania ulic Warszawskiej i Krakowskiej w sygnalizację świetlną, w innej znalazł się projekt wyremontowania dworca kolejki wąskotorowej, czy rewitalizacji targowiska.
Jeden z uczestników spotkania sugerował, aby w obszar objęty rewitalizacją włączyć teren zamku książąt mazowieckich. - Zamek jest naszym oczkiem w głowie, ale to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga odrębnych przemyśleń - tłumaczył burmistrz Dariusz Misztal. - Uważam, że powinniśmy wrócić do tej sprawy za 3-4 lata.
Każdy mieszkaniec miasta może wypełnić formularz konsultacyjny, w którym może zawrzeć swoje uwagi i propozycje do programu rewitalizacji.
- Żaden głos nie pozostanie bez wpływu na kształt rewitalizacji - zapewnił Stanisław Bochyński.
Formularz jest dostępny na stronie internetowej miasta, można go tez otrzymać w formie papierowej w urzędzie.