Zamek w Besiekierach pod Łęczycą, czyli pomysł na wycieczkę. Poznaj atrakcje turystyczne województwa łódzkiego [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Zamek w Besiekierach pod Łęczycą, czyli pomysł na wycieczkę. Poznaj atrakcje turystyczne województwa łódzkiego [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Warto wybrać się na wycieczkę i odwiedzić niewielkie Besiekiery pod Łęczycą. Znajdują się tam malownicze ruiny późnogotyckiego zamku.

Warowania powstała prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. Budowa łączona jest ze jednym ze stolników brzeskich: Mikołajem Sokołowskim (1496-1502) lub Wojciechem Sokołowskim (1502-1529).

Wiadomo natomiast, że w końcu XVI w. zamek należał do Andrzeja Batorego, a następnie do jego córki Zofii Batorówny i Jerzego Rakoczego II.

W połowie XVII w. warownia została przebudowana przez Jana Szymona Szczawińskiego, kasztelana i wojewodę brzesko-kujawskiego. Pokryto wtedy ściany tynkami, co znacząco zatarło surowość i późnogotyckie charakter zamku nawodnego.

Pożar w 1731 r. przyspieszył destrukcję obiektu. W połowie XIX w. zamek pełnił funkcje gospodarcze. Obecnie to malownicza ruina, która przyciąga miłośników historii.

[polecane]16670823,5830960,6495600,19062013;1;CZYTAJ INNE ARTYKUŁY[/polecane]

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.