Zaplanować poród
Anestezjolog znieczulająca do porodów pracuje trzy dni w tygodniu. Dyżuruje pod telefonem.
Skierniewicki szpital odnotowuje coraz większą liczbę porodów. W okresie od września do grudnia 2015 roku w skierniewickiej placówce urodziło się 201 dzieci. 71 ciąż zakończono cesarskim cięciem.
Około 40 proc. maluchów przychodzi na świat w sali porodów rodzinnych. Przez trzy ostatnie miesiące minionego roku rodziło w niej 55 mam.
- Liczba porodów w sali porodów rodzinnych może być nieco wyższa z uwagi na to, iż na początku nie znaczono, w jakim miejscu odbył się poród - mówi Paweł Bruger, rzecznik WSZ w Skierniewicach.
Od lipca 2015 roku znieczulenie podczas porodu powinna otrzymać każda kobieta, która o nie poprosi, a lekarz uzna, że jest zasadne. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za to szpitalowi dodatkowe 400 zł. Po wielokrotnie przekładanej dacie uruchomienia znieczulenia w skierniewickim szpitalu rzecznik zapewnia, że w końcu także pacjentki skierniewickiego szpitala mogą liczyć na poród bez bólu.
- Znieczulenie jest dostępne, realizuje je dr Katarzyna Lis - informuje rzecznik. - Znieczulenia są wykonywane na życzenie pacjentki, pani doktor jest pod dyżurem telefonicznym, trzy razy w tygodniu jest również w oddziale i szkoli pozostały personel do wykonywania takich znieczuleń.
Paweł Bruger zauważa dość duże zainteresowanie pacjentek znieczuleniem, szczególnie tych po szkole rodzenia.
Szpital odnotowuje także większą liczbę porodów, kilka dni przed końcem stycznia było ich już 51. Szpital się zastanawia czy trend się utrzyma. Czy większa liczba rodzących to efekt możliwości skorzystania ze znieczulenia? Być może tak, chociaż w praktyce rodzenie bez bólu może okazać się bardziej skomplikowane.
- Dzwoniłem po godzinie 16 do skierniewickiego szpitala i pytałem o znieczulenie dla żony - mówi nam młody mężczyzna. - Powiedzieli, że owszem, znieczulają, ale nie dziś, tylko jutro lub pojutrze. Rozumiem, że kobieta powinna sobie poród zaplanować?
Jedno jest pewne. Jeden anestezjolog to za mało, żeby zagwarantować pacjentkom znieczulenie podczas porodu