Zapomniana historia. Cmentarz luterański w Kolonii Łyszkowice [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Ryszard Bielawski/fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

Zapomniana historia. Cmentarz luterański w Kolonii Łyszkowice [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Jednym z zapomnianych miejsc powiatu łowickiego jest luterański cmentarz pod Łyszkowicami. Powstał on w Kolonii Łyszkowice ok. 1800 roku.

Zapomniana przez wielu nekropolia zlokalizowana jest na północ od drogi Łyszkowice-Pszczonów. Prowadzi do niej polna droga, biegnąca od szosy, przez pola rozdzielając dwa małe zagajniki. Ten pierwszy to właśnie cmentarz.

Do dziś zachowało się na tam kilkanaście różnych elementów nagrobkowych oraz dwa filary z bramy głównej. Do najciekawszych i zarazem najlepiej zachowanych należy nagrobek w kształcie tumby. Na początku lat 90. XX wieku „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej” napisał o nim tak: „neobarokowy, o bogato profilowanych ścianach bocznych ozdobionych płaskorzeźbioną wicią roślinną i tarczą z ornamentem plecionkowym; na płaszczyźnie górnej, lekko skośnej, napis antykwą w otoczeniu wieńca głoszący, że jest to nagrobek Luizy i Jana Filipa Maierów, zm. w 1888 r.".

Niespotykanym w innych częściach województwa łódzkiego jest zbiór nagrobków zrobionych z pionowych głazów narzutowych z inskrypcjami w językach: polskim i niemieckim na obrobionej przedniej płaszczyźnie. Niektóre z nich były kiedyś zakończone żelaznymi krzyżami.

Niszczejące miejsce spoczynku luteran jest pamiątką po niemieckiej kolonii w tej części powiatu łowickiego.

Zdjęcia Ryszard Bielawski/fotopolska.eu.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.