Zapraszamy na łowickie obchody 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA]
Na 13 grudnia 2019 roku przypada 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Aby przypomnieć tę smutną dla Polaków datę członkowie NSZZ „Solidarność” i Klubu Gazety Polskiej organizują obchody rocznicowe.
Ich uczestnicy zbiorą się o godz. 16.30 na skwerze Solidarności. Pod solidarnościowym pomnikiem złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.
Następnie rozwinięta zostanie 50-metrowa flaga narodowa, z którą uczestnicy przejdą pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, który jesienią 1984 roku został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy PRL-owskiej bezpieki, a następnie korowód przeniesie się pod monument Jana Pawła II na Starym Rynku.
O godz. 18 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji działaczy Solidarności, opozycjonistów, internowanych i innych osób represjonowanych przez władze komunistyczne Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów wprowadzenia stanu wojennego w Łowiczu. Rok temu w bazylice mniejszej w Łowiczu złożone ostały relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Do łowickiej świątyni diecezjalnej trafił fragment kości kapelana warszawskiej „Solidarności”.
Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10.131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.