Zawieszony w obowiązkach dowódca JRG PSP w Łowiczu został skazany. Będzie apelacja

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Zawieszony w obowiązkach dowódca JRG PSP w Łowiczu został skazany. Będzie apelacja

Rafał Klepczarek

Zawieszony w czynnościach służbowych Krzysztof J., dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu został uznany winnym niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie prowadzenia postępowań powypadkowych dotyczących funkcjonariuszy PSP.

Sąd Rejonowy w Łowiczu ukarał go grzywną w wysokości 6 tys. zł oraz nakazał pokrycie części kosztów procesu w kwocie ponad 2,1 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia wobec jednego z trzech najważniejszych funkcjonariuszy PSP w Łowiczu. Wiązał się on z niedopełnieniem przez strażaka obowiązków służbowych. Zdaniem śledczych, Krzysztof J., jako specjalista od spraw BHP w PSP w Łowiczu, nie podjął w ośmiu przypadkach postępowania w sprawie wypadków na służbie. Ulegli nim m. in. pracujący w PSP w Łowiczu: mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka oraz obecny wicestarosta Piotr Malczyk.

Krzysztof J. w 2016 roku został uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Łowiczu od stawianych mu zarzutów. Orzeczenie uniewinniające rok później na podstawie apelacji złożonej przez prokuraturę uchylił Sąd Okręgowy w Łodzi i skierował w tym zakresie do ponownego rozpatrzenia przez SR w Łowiczu.

Sędzia Małgorzata Szubert-Fiałkowska przez ponad półtora roku zbierała i analizowała materiał dowodowy. Pod koniec lipca tego roku wydała orzeczenie w tej sprawie. W przypadku sześciu z ośmiu stawianych Krzysztofowi J. zarzutów uznała go za winnego niedopełnienia obowiązków służbowych. W jednym sprawa się przedawniła, a od ostatniego (dotyczącego Piotra Malczyka) 41-latek został uniewinniony.

Uprawomocnienie się skazującego wyroku oznaczałoby dla Krzysztofa J. koniec kariery w PSP, gdyż pracownik tej formacji nie może być prawomocnie skazany za umyślnie popełnione przestępstwo.

Do tego jednak daleko. Z naszych informacji wynika, że wniosek o uzasadnienie wyroku, co traktowane jest jako zapowiedź apelacji, złożył nie tylko skazany, ale także jego obrońca oraz prokuratura.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.