Zbiórka wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na 100-lecie odzyskania niepodległości prowadzona przez skierniewicką szkołę

Czytaj dalej
Katarzyna Michałowska

Zbiórka wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na 100-lecie odzyskania niepodległości prowadzona przez skierniewicką szkołę

Katarzyna Michałowska

Na terenie województwa łódzkiego prowadzona jest akcja „Kresowymi drogami do Polski niepodległość szła”. W Skierniewicach koordynowaniem działań tej akcji zajęli się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 9 i koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariusza.

- Pragniemy zwrócić wszystkich uwagę na ogromny wkład wschodnich rubieży Rzeczypospolitej w odzyskanie niepodległości. Pierwszą naszą akcją jest zbiórka artykułów szkolnych zatytułowana „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego” - mówi Mariusz Bojanowski, nauczyciel geografii w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, koordynator akcji.

Działanie zostało objęte honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty pana dr Grzegorza Wierzchowskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi.

W ramach akcji „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach” pomoc trafi w tym roku m.in. do Grodna, Lidy, Wołkowysk, Czerniowców, Starej Huty i Drohobycza.

- Tam na Wschodzie naprawdę mieszka wielu naszych Rodaków, naprawdę chodzą do polskich szkół, naprawdę trwają wiernie przy Macierzy, naprawdę potrzebują pomocy, nie tylko materialnej, ale i podtrzymania na duchu. Wierzymy, że takimi działaniami pokazujemy im, że nie są osamotnieni i stanowimy z nimi jeden naród ponad granicami - podkreśla pan Mariusz.

Informacja o zbiórce została rozesłana do szkół i przedszkoli w województwie. W Skierniewicach zajęli się nią nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 9 i koordynatorki Szkolnego Klubu Wolontariusza. - Szkoły które chcą się włączyć w akcje prowadzą zbiórki m.in. przyborów szkolnych, dostarczają je do końca września do naszej szkoły, a my przekazujemy wszystkie paczki dalej.

Zbierane będą artykuły plastyczne, papiernicze, artykuły piśmiennicze, plecaki, tornistry i piórniki. Miłym akcentem byłoby również przekazanie listów adresowanych do polskich uczniów na Kresach.

Oprócz tej akcji w ramach projektu „Kresowymi drogami do Polski niepodległość szła” prowadzona jest zbiórka zniczy: „100 zniczy na groby Obrońców Ojczyzny poległych na Kresach, na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów i harcerzy z województwa łódzkiego”. Od czterech latach w ramach akcji znicze wysyłane są polskim harcerzom z Wileńszczyzny. Akcja trwa do końca września 2018 roku. Pod koniec listopada zostanie zorganizowana akcja „Rodacy Bohaterom. Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach” skierowana do Kombatantów i ich rodzin.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.