ZEC w Łowiczu jest łupem politycznym rządzących

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

ZEC w Łowiczu jest łupem politycznym rządzących

Rafał Klepczarek

Dyskusja nad sprawozdaniem z działalności Zakładu Energetyki Cieplnej w Łowiczu przerodziła się w próbę rozliczenia poprzedniego zarządu spółki oraz polityczne przepychanki. Próbę, gdyż oskarżanego o niegospodarność Zbigniewa Wójcika (PO), byłego prezesa ZEC nie było na czwartkowej (30 sierpnia) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu i nie mógł się on odnieść do zarzutów.

Ze słów Roberta Florczaka, nowego prezesa ciepłowni z ramienia PiS, wynikało, że wiele działań podjętych przez poprzedników nie miało uzasadnienia gospodarczego oraz ekonomicznego. Natomiast Paweł Gawroński, członek Rady Nadzorczej ZEC w Łowiczu wyraził opinię, że nie doszło do rażących działań ze strony poprzedniego zarządu spółki.

Na czwartkowej sesji z ust miejskich urzędników i radnych padło to, o czym nasza redakcja informuje od lat. ZEC w Łowiczu jest łupem opcji politycznej, która rozdaje karty w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, mającym większościowe udziały w spółce. Łódzkiemu WFOŚiGW partneruje w niej ratusz.

Burmistrz Krzysztof Kaliński i skarbnik miasta Arkadiusz Podsędek powiedzieli wprost, że po linii partyjnej obsadzane są tam stanowiska prezesa oraz większości członków rady nadzorczej. Kiedyś robiły to Liga Polskich Rodzin i SLD, ostatnio PO i PSL, a obecnie PiS.

W spółce zatrudniane były także osoby z ugrupowań rządzących w Sejmiku Województwa Łódzkiego (miał on przełożenie na łódzki fundusz), które traciły pracę w innych miejscach. Tworzone tam dla nich były dobrze płatne stanowiska, a płacili za to odbiorcy ciepła. Po zmianach wprowadzonych przez rząd PiS (przejęcie kontroli nad wojewódzkimi funduszami środowiska) na zatrudnienie prezesa spółki i większości członków rady nadzorczej będzie miał wpływ układ polityczny rządzący krajem.

Jeżeli chodzi o obecne władze spółki, to troje z pięciorga członków Rady Nadzorczej ZEC w Łowiczu nominował Wojciech Miedzianowski (PiS), prezes WFOŚiGW w Łodzi. Pozostali dwaj są reprezentantami burmistrza Łowicza. Prezes jest również z mianowania PiS, a na jego zastępcę władze miasta ogłoszą konkurs.

Panaceum na taką sytuację może być przejęcie większościowych udziałów w spółce przez władze miasta.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.