Zimowe ptakoliczenie. Weź w nim udział

Czytaj dalej
Andrzej Gębarowski

Zimowe ptakoliczenie. Weź w nim udział

Andrzej Gębarowski

Zapraszamy na tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie, które odbędzie się 24 i 25 stycznia. W naszym regionie zbiórkę zaplanowano w Nieborowie.

Jedni dzielą zimy na srogie i łagodne, inni na śnieżne i bezśnieżne, zaś obserwatorzy ptaków dzielą je na kwiczołowe i jemiołuszkowe. Obecna, trwająca właśnie zima, nie jest jednak ani kwiczołowa ani jemiołuszkowa, gdyż nie jest to prawdziwa zima, do jakiej przez lata i pokolenia przywykliśmy. Jeśli chodzi o jemiołuszki, to nie przyleciały do Polski wcale - widocznie także i u nich, na dalekiej północy, nie jest tak zimno jak zwykle i ptakom przestały się opłacać podróże na południe. Z kolei kwiczoły pojawiły się, ale tylko z rzadka i niewielkimi stadkami.

Winna jest oczywiście nietypowa zima. Rzecz w tym, że podobnie nietypowa zima była i w zeszłym roku. Jak tak dalej pójdzie, będziemy musieli na stałe przywyknąć do takiej zimy-niezimy. Jest to zdecydowanie zima irlandzka albo brytyjska lub szkocka. Jeśli ktoś lubi zimę na Wyspach, proszę bardzo.

Ale my, ptakoluby, wolimy zimy ostre i ze śniegiem, bo wtedy do naszych karmników przylatują rzadkie gatunki, których na co dzień się nie uświadczy, takie jak grubodzioby i jery. A teraz goszczą u nas co najwyżej sikorki i dzwońce. Sympatyczne są, to prawda, ale ile można podziwiać ciągle te same gatunki?

A propos ptaków - zbliża się ostatni weekend stycznia, kiedy to jak co roku odbędzie się wielkie zimowe (tfu!) ptakoliczenie. W zeszłorocznym uczestniczyło blisko 2,5 tysiąca miłośników przyrody. Po podsumowaniu wszystkich obserwacji okazało się, że już trzeci rok z rzędu najczęściej widywana była kaczka krzyżówka, co być może wynika z tego, że zimę spędza w miastach, gdzie jest dokarmiana. Drugie miejsce zajął gawron, zaś na trzecim znalazła się sikora bogatka, choć jej przewaga nad#czwartym na liście wróblem wyniosła ledwie kilkaset osobników.

A my zapraszamy na tegoroczne Zimowe Ptakoliczenie, które odbędzie się 24 i 25 stycznia. Każdy może zanotować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy też park. W zależności od posiadanej wiedzy ornitologicznej można liczyć ptaki indywidualnie lub podczas wycieczki z przewodnikiem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Spis kilkudziesięciu spacerów w całym kraju dostępny jest na stronie www.otop.org.pl.

Podczas obserwacji karmnika zapisujemy maksymalną liczbę osobników danego gatunku widzianych jednocześnie a podczas spaceru wybieramy taką trasę, która nie prowadzi dwa razy przez to samo miejsce. Wypełnione karty obserwacji przesłać należy do OTOP.

W naszym regionie Zimowe Ptakoliczenie odbędzie się w 25 stycznia w Nieborowie. Organizuje je Zespół Parków Krajobrazowych - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do Zimowego Ptakoliczenia w Puszczy Bolimowskiej!

Zbiórka o godzinie 9 na parkingu przy pałacu Radziwiłłów. Podróżować będziemy około 3 h. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach.

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolog - Michał Maniakowski.

Dla dzieci uczestniczących w akcji przewidziane są dodatkowe atrakcje.

Co warto zabrać?
Wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę, lunetę lub kamerę.
Czym jest Zimowe Ptakoliczenie?
To ogólnopolska akcja liczenia ptaków zimą, której koordynatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Odbywa się każdego roku, zawsze w ostatni weekend stycznia. Jej celem jest zliczanie napotkanych na obranej trasie ptaków, co pozwala na tworzenie i uzupełnianie bazy danych na temat zmian liczebności populacji poszczególnych gatunków ptaków w Polsce, na przestrzeni kolejnych lat. Przewodnicy w trakcie prowadzenia wycieczek uzupełniać będą specjalnie przygotowaną kartę obserwacji.
Ptakiem Zimy 2015r. jest sójka.

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.