ZK Łowicz: Referat o polskich bohaterkach z czasów II wojny światowej
Dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Łowiczu zorganizowano kolejną lekcję historii Polski. Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wygłosiła referat „Udział kobiet w strukturach wojskowych w czasie II Wojny Światowej”.
- Twarde, waleczne, bezkompromisowe, ale mimo wszechobecnej pożogi, wciąż troskliwe i opiekuńcze – mówiła prelegenta o kobietach w wojskowych mundurach. - Podczas zawieruchy wojennej ich rola nie ograniczała się jedynie do pilnowania domowego ogniska. Pracowały w administracji, pomagały przy rannych, ale niekiedy stawały też do walki.
Doktor Wielichowska jako przykład podała Elżbietę Zawadzką - jedyną kobietę wśród cichociemnych oraz agentkę wywiadu AK Halinę Kłąb – Szwarc i Marię Jasińską, konspracyjną aptekarką, która zajmowała się także przerzucaniem ludzi przez granicę.
- W podziękowaniu za spotkanie i przekazaną wiedzę prelegentka otrzymała portret marszałka Józefa Piłsudskiego narysowany przez jednego z osadzonych - informuje Robert Stępniewski, oficer prasowy ZK w Łowiczu.
Kolejna lekcja historii za kratami już niebawem. Paweł Spodenkiewicz z łódzkiego oddziału IPN w październiku opowie więźniom o Janie Nowaku Jeziorańskim, kurierze i emisariuszu Armii Krajowej i rządu polskiego w Londynie.