ZKN w Łowiczu do likwidacji
Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął uchwałę o likwidacji Zespołu Kolegiów Nauczycielskich w Łowiczu. Placówki te działały w Łowiczu od ćwierćwiecza.
Decyzja ta jest konsekwencją odebrania kolegiom nauczycielskim w 2013 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego prawa do nadawania tytułu licencjackiego.
W skład ZKN wchodzi Kolegium Nauczycielskie oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych. To pierwsze z braku chętnych działa tylko na papierze. W szkole językowej uczy się 19 anglistów i 7 germanistów.
Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze w ubiegłym roku wyraziło pozytywną opinię w sprawie zamiaru likwidacji łowickiego zespołu, w którym pod kierownictwem dyrektor Katarzyny Krakowian-Płoszki na 14,62 etatu pracuje 17 osób, w tym 10 nauczycieli.
O zamiarze likwidacji zespołu szkół władze województwa poinformowały także przedstawicieli organizacji związkowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego powiadomił sejmik, iż przyjął do wiadomości zamiar zniesienia ZKN, a NSZZ "Solidarność" zrezygnował z prawa wyrażania opinii w tej sprawie.
Uchwała o zamiarze likwidacji jest uchwałą intencyjną. Pozwala ona na rozpoczęcie procedury związanej ze zniesieniem marszałkowskiego zespołu w Łowiczu.
ZKN mieści się w poklasztornych budynkach z końca XV wieku. Co stanie się z nimi po zamknięciu szkoły językowej? Po odebraniu ZKN prawa własności do tej nieruchomości władze województwa łódzkiego ustalą, czy można ją zagospodarować na inne cele statutowe. Jeśli nie, to zostanie ona wystawiona na sprzedaż.
- Aktualnie żadna jednostka samorządu terytorialnego, czy też Skarbu Państwa nie wyraziła zainteresowania pozyskaniem tej nieruchomości na swoją działalność - informuje Jacek Grabarski z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Rafał Klepczarek