Złodzieje kradną choinki z plantacji

Czytaj dalej
Fot. RDLP Radom
A. Popłońska, M. Kulka

Złodzieje kradną choinki z plantacji

A. Popłońska, M. Kulka

Choć do świąt Bożego Narodzenia zostały jeszcze trzy tygodnie, to złodzieje nie marnują czasu i kradną choinki. W powiecie rawskim w ostatnim czasie policja odnotowała kradzieże kilkuset srebrnych świerków z plantacji. Walkę złodziejom wypowiedzieli też leśnicy z Lasów Państwowych, którzy zamontowali fotopułapki.

– Prowadzimy czynności wyjaśniające w sprawie trzech kradzieży świerków z plantacji na terenie gminy Biała Rawska – podaje nadkom. Karolina Sokołowska, oficer prasowy rawskiej policji. – Pierwsza kradzież miała miejsce 30 na 31 października. Zginęło 150 sztuk świerku srebrnego o wartości 4,5 tys. złotych. Podczas drugiej kradzieży z 5 na 6 listopada skradziono 120 sztuk drzewek. Starty wyniosły 4,8 tys. złotych. Do trzeciej doszło w nocy 24 listopada. Ukradziono 120 świerków. Właściciel plantacji oszacował straty na 3,6 tys. złotych – wylicza.


Od początku grudnia patrole Straży Leśnej będą kontrolować lasy, bazary i targowiska, sprawdzając źródło i legalność pochodzenia drzewek. Kontrolowane będą też samochody na drogach leśnych oraz przebiegających w pobliżu lasów.

Leśnicy umieszczają w lasach przenośne kamery, które rejestrują każdy ruch. Stosują też tzw. mikrocząsteczkowe znaczenie drzew, którego nie widać gołym okiem. Pochodzenie drzewka można określić dopiero na podstawie badań.

– Leśni złodzieje nie tylko kradną drzewka, ale często niszczą je, obcinając gałęzie do stroików – mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. – Popyt na drzewka i iglaste gałązki to zagrożenie dla naszych lasów. Drzewko bez aparatu asymilacyjnego szpeci las, a w najgorszym przypadku obumiera.

Dodaje, że każdy kupujący może sam sprawdzić legalność pochodzenia oferowanego drzewka. Wystarczy zapytać, skąd pochodzi choinka, na te z Lasów Państwowych wydawane są tzw. asygnaty, które powinien mieć każdy sprzedawca.

Mandat za kradzież drzewka czy stroiszu może wynieść do 500 złotych.

A. Popłońska, M. Kulka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.