Złóż swój projekt do budżetu obywatelskiego
W Skierniewicach rusza budżet obywatelski. Władze miasta przekonują, że to pierwsza taka inicjatywa, ale nie jest to prawdą.
Budżet obywatelski, zwany też budżetem partycypacyjnym, w Skierniewicach zaistnieje po raz pierwszy – przekonują władze miasta. Czyżby? Przypomnijmy, że pod koniec 2013 roku władze samorządowe zaproponowały mieszkańcom Skierniewic współudział w planowaniu inwestycji na rok 2014. W trakcie spotkań z mieszkańcami zgłoszono 41 pozycji, w ostateczności zrealizowano połowę z nich za kwotę 3 mln zł.
Ekipa prezydenta Trębskiego nazywała to budżetem obywatelskim, choć takiej pozycji w budżecie miejskim nie było. Skierniewiczanom, cieszących się teraz z chodnika czy zatoki postojowej, których nie mogli doczekać przez lata, jest to chyba obojętne (w ramach budżetu obywatelskiego powstał m.in. widoczny na zdjęciu chodnik).
Obecnie różnica jest taka, że po pierwsze na budżet obywatelski przeznaczono nie 3, a 1,5 mln zł i całość ubrano w mundurek harmonogramów i regulaminów, co pozwala domniemywać, że przedsięwzięcie będzie mniej chaotyczne, ale za to być może również mniej zrozumiałe dla postronnych.
Termin składania wniosków – mających poparcie co najmniej 30 osób – upływa 8 września, a mogą one dotyczyć budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej lub też wydarzeń o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym z tym zaznaczeniem, że muszą odbywać się na terenie miasta.
W dalszej kolejności, do 23 września potrwa opiniowanie złożonych wniosków przez odpowiednie wydziały ratusza oraz bliżej niesprecyzowany "zespół opiniujący". Wtedy poznamy listę projektów, na które mieszkańcy Skierniewic będą mogli oddać swój głos, zakreślając odpowiednie pozycje na karcie do głosowania i wrzucając ją do urny wystawionej w urzędzie miasta.
Czy dosyć skomplikowane zasady, określane w entuzjastycznie tworzonych przez ratusz dokumentach, zniechęcą mieszkańców do udziału – okaże się po okresie głosowania, wyznaczonym na 12-16 października.
Potem harmonogram konsultacji budżetu obywatelskiego przewiduje spotkania z wnioskodawcami i doprecyzowanie zgłoszonych projektów, które trafią do realizacji w 2016 roku.