ZM "Bzura" inwestuje w Piaskach Bankowych (Zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

ZM "Bzura" inwestuje w Piaskach Bankowych (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek

Rozpoczęły się prace związane z budową Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Piaskach Bankowych w powiecie łowickim. Związek Międzygminny "Bzura" w skład, którego wchodzi 20 gmin z powiatów: łowickiego, łęczyckiego, zgierskiego i tomaszowskiego, zamierza uruchomić go na początku 2018 roku.

Pierwszy etap budowy obejmuje przebudowę melioracji, budowę przyłącza wodociągowego oraz podniesienie terenu o blisko 70 centymetrów za pomocą 111 tys. sześciennych piasku. Wykonawcą prac jest Firma Roboty Ziemne Piotr Kubiak ze Zgierza, który zainkasuje za nie ponad 4,6 mln zł brutto.

Zakończenie tej części przedsięwzięcia oszacowanego na 50 mln zł netto planowane jest do 31 marca tego roku. Jednocześnie trwa budowa 17-kilometrowego przyłącza energetycznego do zakładu w gminie Bielawy. Będzie on zasilany kablem o mocy 900 kW ze stacji transformatorowej w Głownie.

- Obecnie prowadzony jest kabel energetyczny na ulicach Kopernika i Czackiego w mieście Głownie oraz w Jasionnie w gminie Głowno - dowiedzieliśmy się w ZM "Bzura" w Łowiczu. - Prąd popłynie kablem na naszą działkę już pod koniec czerwca tego roku.
Koszt budowy przyłącza energetycznego szacowany jest na 4,5 mln. zł. ZM "Bzura" zgodnie z umową z zakładem energetycznym wyłoży na jego powstanie 1,26 mln. zł z tej kwoty.

Kolejny etap budowy stowarzyszenie gmin zamierza rozpocząć na wiosną. Przedstawiciele ZM "Bzura" złożyli w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosek o udzielenie dotacji w kwocie ok. 17 mln zł oraz pożyczki w wysokości ok. 20 mln zł. Prace budowlane mają zakończyć się w 2017 roku.

- Po wybudowaniu tego najnowocześniejszego zakładu zagospodarowania odpadów w województwie łódzkim oraz zorganizowaniu wspólnego systemu gospodarowania odpadami dla wszystkich gmin należących do związku, będziemy mogli skutecznie zapobiegać powstawaniu odpadów, ograniczać ich wytwarzanie, a dzięki zaawansowanej technologicznie sortowni wiele surowców będzie odzyskiwanych i kierowanych do ponownego wykorzystania - informuje Ryszard Nowakowski, przewodniczący Zarządu ZM ,,Bzura”. - W rezultacie w bardzo dużym stopniu ograniczymy składowanie odpadów, co będzie miało wpływ na ograniczenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców objętych systemem. Nasza działalność przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, jak również osiągnięcia optymalnych poziomów odzysku surowców wtórnych, jednocześnie będzie miała znaczący wpływ na rozwój naszego regionu i tworzenie nowych miejsc pracy – dodaje przedstawiciel stowarzyszenia gmin z woj. łódzkiego.

Przedłużająca się inwestycja sprawiła, że związkowe szeregi opuścił już Łowicz, Łęczycka, Brzeziny oraz gminy wiejskie Zgierz i Rogów. Akces do ZM "Bzura" zgłosił natomiast Aleksandrów Łódzki. Czas pokaże, czy najnowsze inwestycyjne plany związku zostaną zrealizowane, czy może znów wydarzy się coś, co uniemożliwi związkowcom wykorzystanie pozyskanych pieniędzy.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.