ZM "Bzura" pozwał łowicki ratusz do sądu. Miasto nie pozostało związkowcom dłużne

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

ZM "Bzura" pozwał łowicki ratusz do sądu. Miasto nie pozostało związkowcom dłużne

Rafał Klepczarek

Zaostrzył się finansowy spór między Związkiem Międzygminnym „Bzura” z Łowicza a władzami miasta. Zajmie się nim sąd.

Władze związku, który skupia ponad 21 samorządów z powiatów łowickiego, łęczyckiego, zgierskiego i tomaszowskiego, od kilku lat próbujących zbudować zakład zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych, domaga się od ratusza ponad 301 tys. zł. To składka inwestycyjna za 2013 rok, której burmistrz Krzysztof Kaliński nie wpłacił do związkowej kasy. Miasto z końcem 2013 roku wycofało się z przedłużającego się przedsięwzięcia. Stało się tak głównie dlatego, że ZM „Bzura” już parokrotnie pozyskiwał dotacje na budowę składowiska odpadów w gminie Bielawy, ale za każdym razem tracił je z racji przedłużających się procedur. Walne zgromadzenie ZM „Bzura” podjęło decyzję, aby na drodze sądowej domagać się od miasta zaległej składki. Na 6 listopada Sąd Okręgowy w Łodzi wyznaczył rozprawę ugodową.

- Nasz pozew nie ma charakteru wezwania do zapłaty, ale jest próbą wypracowania przed sądem ugody, która pozwoli na odzyskanie składki - wyjaśnia Przemysław Milczarek, członek zarządu ZM „Bzura”.

Burmistrz Krzysztof Kaliński informuje, że miasto nie wypracowało jeszcze stanowiska w sprawie sądowego pozwu.

Ratusz nie pozostał dłużny związkowcom i 6 października wystosował do nich pismo przedsądowe, w którym domaga zwrotu ponad 1,1 mln zł wraz z odsetkami w kwocie około 209 tys. złotych. Są to składki inwestycyjne, które Łowicz wpłacił na rzecz związku, gdy był jego członkiem. - Związek nie wykonał inwestycji, na którą miasto przekazało składki i stąd taka decyzja - mówi szef miejskiego samorządu w Łowiczu.

Przemysław Milczarek mówi wprost, że „Bzura” nie zamierza zwracać miastu pieniędzy. Twierdzi także, że związek sukcesywnie realizuje inwestycję w powiecie łowickim. Po utracie unijnego dofinansowania ograniczono skalę przedsięwzięcia. Obecnie rozstrzygany jest przetarg na wykonanie części prac budowlanych.

- Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, to zakład ruszy do połowy czerwca 2017 roku - mówi członek związkowych władz.

ZM „Bzura” planuje sfinansować inwestycję z dotacji i preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz ze składek samorządów, które wchodzą w skład stowarzyszenia gmin.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.