Marcin Niklewicz

Zmarł Aleksander Główka - harcerz, żołnierz, społecznik, Honorowy Obywatel Skierniewic

Zmarł Aleksander Główka - harcerz, żołnierz, społecznik, Honorowy Obywatel Skierniewic Fot. Archiwum ITS
Marcin Niklewicz

We wtorek, 26 czerwca, zmarł Aleksander Główka. Miał 97 lat. Pogrzeb zasłużonego skierniewiczanina odbędzie się w sobotę, 30 czerwca o godzinie 13 w kościele garnizonowym.

Aleksander Główka urodził się w Skierniewicach w 1921 roku, w wieku 11 lat wstąpił do ZHP. Podczas okupacji został mianowany komendantem konspiracyjnego Hufca Skierniewice (Rój Wilkołak), uczestnicząc w akcjach dywersyjnych i zbrojnych. Używał pseudonimu "Arga". Od 1 września 1945 roku był nauczycielem Państwowego Gimnazjum Kupieckiego i przez prawie 30 lat pracował w zawodzie nauczycielskim. Z czasem przeprowadził się do Łodzi. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim OOP. W 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skierniewice.

- W czasie pracy samorządowej wielokrotnie spotykałem się z Aleksandrem Główką. Od początku ujmowała mnie jego niezwykła kultura, wiedza i życiowe doświadczenie, którym zawsze chętnie dzielił się z młodszymi. Był przyjacielem młodzieży, wyjątkowym, wspaniałym i pełnym ciepła człowiekiem, dla którego ojczyzna była najwyższą wartością, a etos obywatelski – największym zobowiązaniem. Dla mojego pokolenia pozostanie niedoścignionym wzorem patrioty, ucieleśnieniem heroizmu i niezłomności - wspomina Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

- Przykładem jego wielkiego patriotyzmu i zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności była choćby kwesta, którą przed laty osobiście prowadził wśród Polonii w USA i Kanadzie na rzecz budowy Pomnika Niepodległości w Skierniewicach - przypomina radny Leszek Trębski, były prezydent miasta. - Myślę, że panu Aleksandrowi Główce należy poświęcić jedną z ulic w Skierniewicach.

Pogrzeb Aleksandra Główki odbędzie się 30 czerwca o godzinie 13.00 w kościele garnizonowym pw. Wniebowzięcia NMP w Skierniewicach.

Marcin Niklewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.