Zmieniono nazwę osiedla 9 Maja na... 9 Maja
Ustawą z kwietnia ub. roku zakazano propagowania komunizmu poprzez nazw ulic, placów czy skwerów. Samorządom dano na to rok. Rawscy radni miejscy przychylili się do postulatu mieszkańców osiedla 9 Maja, którzy nie chcieli zmiany nazwy swojego osiedla.
W Rawie nazwą podpadającą pod ustawę dekomunizacyjną było osiedle 9 Maja, upamiętniające obchodzone przez kraje dawnego bloku komunistycznego dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. To według IPN nieprawomyślne i nazwa osiedla musiała zostać zmieniona, choć nie ujęto w niej 1945 roku.
Szkopuł w tym, że rawianie stanęli okoniem. Ratusz przeprowadził pisemne konsultacje, w których wzięło udział prawie 190 spośród ponad 760 zameldowanych na osiedlu. Ponad 170 osób chciało pozostawienie nazwy osiedla bez zmian, choć były też propozycje inne: osiedle Bitwy Warszawskiej 1920, Jana Pawła Wielkiego czy Obrońców Westerplatte.
Na ostatniej sesji część radnych chciała odstąpić od głosowania uchwały zmieniającej nazwę osiedla, ale do tego nie doszło i przyjęto, że osiedle 9 Maja otrzyma nazwę osiedla 9 Maja.
Wśród wielu rocznic związanych z tym dniem zwraca uwagę kilka. 9 maja 1966 Telewizja Polska wyemitowała pilotażowy odcinek serialu „Czterej pancerni i pies”, a na przykład w 1977 roku utworzono Biuro Interwencyjne KSS KOR. Sięgając szerzej, 9 maja 1502 roku Krzysztof Kolumb rozpoczął swoją czwartą i ostatnią podróż do Nowego Świata.
Rawianie wybrali inne wydarzenie - ogłoszenie planu Schumana o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, funkcjonującej w latach 1952-2002. Teraz 9 maja to oficjalny Dzień Unii Europejskiej.
- I bardzo dobrze, że nazwa została, tylko inaczej ją zinterpretowano - mówi pani Teresa, mieszkanka osiedla 9 Maja.