Zostań stolarzem lub mechanikiem

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Zostań stolarzem lub mechanikiem

Roman Bednarek

Od września powstaną nowe kierunki kształcenia zawodowego w miejskich szkołach. Byleby tylko znaleźli się chętni na zawody, które dają pracę.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w skierniewickim szkolnictwie zawodowym. Szkoły ponadgimnazjalne we wrześniu zaczną kształcić przyszłych fachowców w ośmiu nowych zawodach, w większości poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Nowe kierunki kształcenia zostały w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowane przez Powiatową Radę Rynku Pracy.

Zespół Szkół nr 4 na osiedlu Rawka rozpocznie nabór uczniów dwóch klas, w których młodzież będzie będzie się uczyć zawodu technik transportu kolejowego oraz technik technologii żywności.

– Technikum transportu kolejowego powstanie pod patronatem PKP, natomiast klasie, w której uczyć się będą przyszli technolodzy żywności patronować będzie spółka Polski Ogród – mówi dyrektor szkoły Darosław Sadowski. – Uczniowie będą odbywać praktyki w tych zakładach, a po ukończeniu szkoły mogą liczyć na pracę w nich. Spółka PKP zapowiedziała również, że będzie fundować stypendia.

Aż cztery nowe kierunki kształcenia zawodowego wprowadza Zespół Szkół Zawodowych nr 1.

– Przywracamy w szkole naukę zawodu stolarz oraz stworzymy klasę, której uczniowie będą uczyć się tapicerstwa na poziomu szkoły zasadniczej. Te dwa kierunki powstaną pod patronatem skierniewickiego zakładu meblowego Poldem, w którym uczniowie będą odbywać zajęcia praktyczne, a najlepsi będą mogli liczyć na zatrudnienie – tłumaczy dyrektor Budowlanki Waldemar Janus. – Na poziomie technikum natomiast uruchomimy dwa kierunki. Pierwszy będzie kształcił techników usług fryzjerskich. W Skierniewicach działa około 140 zakładów fryzjerskich i jest duży popyt na ten zawód.

Najzdolniejsi zaś absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach wyższych, zaś innym ukończenie technikum umożliwi zdobycie uprawnień mistrzowskich. Drugi kierunek to technik organizacji reklamy. Kierunek ten cieszył się dużą popularnością w szkole, którą kierowałem w Łowiczu – dodaje nasz rozmówca. – Absolwenci zyskają umiejętności, które pozwolą im samodzielnie działać na rynku.

W ZSZ nr 2 powstaną dwa nowe kierunki na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Absolwenci gimnazjów będą mogli wybrać zawód kierowcy mechanika oraz krawca. Absolwenci tego pierwszego kierunku będą mogli zdobyć także uprawnienia kierowcy kategorii „C”.

– Trudno przewidzieć, czy znajdą się chętni do nauki konkretnego zawodu – wzdycha Maria John, dyrektor Mechanika. – Na przykład już trzeci raz z rzędu ogłaszaliśmy nabór do klasy kształcącej ślusarzy i nie było chętnych, chociaż jest to zawód poszukiwany na lokalnym rynku.

Jak zapewnia Adam Stanecki, przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy, z wyników przeprowadzonego przez niego badania ankietowego wynika, że w 90 proc. przypadków o kierunku przyszłego kształcenia absolwentów gimnazjów decydują rodzice.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.