Jak połączyć obszar Nowego Centrum Łodzi z dworcem Łódź Fabryczma, ulicą Piotrkowską i pełnym kontrastów, zdegradowanym Śródmieściem - będą zastanawiać się uczestnicy warsztatów "Zszywanie miasta".
Dzisiejsze centrum Łodzi ma kilka punktów centralnych - to nie tylko Piotrkowska, ale i okolice Dworca Fabrycznego, pl. Dąbrowskiego czy Ronda Solidarności. Już niedługo punkt ciężkości przesunie się w stronę Nowego Centrum Łodzi i wielkiego węzła komunikacyjnego, jakim będzie nowy dworzec Łódź Fabryczna. Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się tego nowego tworu w pełnym kontrastów i częściowo zdegradowanym śródmieściu narodzi szereg problemów.
Warsztaty zszywające
Zajmą się nimi uczestnicy warsztatów urbanistycznych o nazwie "Zszywanie miasta", które organizuje Miejska Pracowania Urbanistyczna wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich.
-Będą to warsztaty o tyle nietypowe, że zapraszamy do nich nie tylko architektów, ale także socjologów, ekonomistów, psychologów czy geografów. Liczymy na grupy mieszane, bo problemów, o których będziemy dyskutować nie da się rozwiązać jedynie przy pomocy ołówka i papieru czy komputerowego programu do projektowania- mówi Elżbieta Muszyńska, prezes łódzkiego oddziału TUP.
- Mile widziani są uczestnicy młodzi, bo reprezentują świeże spojrzenie i doświadczeni.
Chodzi o to, aby prace, które powstaną w czasie warsztatów pomogły stworzyć strategię rozwoju obszaru wyznaczonego ulicami Piotrkowską, Narutowicza, Tuwima i Kilińskiego. Strategię nie tylko urbanistyczną, proponującą nowe architektoniczne rozwiązania, ale także strategię ekonomiczną i społeczną.
Teren śródmieścia już dziś pełen jest kontrastów, a gdy powstanie Nowe Centrum Łodzi, będzie ich jeszcze więcej. Nie chodzi tylko o zaniedbane, nie-remontowane od lat kamienice, ale także o jej mieszkańców, którzy w zmienionym, nowoczesnym centrum powinni dalej czuć u siebie.
Pierwszy etap warsztatów odbędzie się 5 listopada, zaproszeni na wydarzenie specjaliści przedstawią swoje prezentacje. Tego dnia wszyscy uczestnicy wybiorą się też na spacer po objętym konkursem terenie podczas którego będą rozmawiać z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Następnego dnia (6 listopada) dobiorą się w dziesięcioosobowe zespoły. Po dyskusji wyznaczone zostaną wytyczne projektowe. Potem zespoły będą miały czas na opracowanie swoich prezentacji.
5 grudnia nastąpi podsumowanie warsztatów i prezentacja projektów. Na tę część wstęp będą mieli wszyscy zainteresowani. Wtedy też odbędzie się głosowanie mające wyłonić zwycięzców. Główna nagroda to 8 tys. złotych, druga-6 tys. złotych, trzecia- 4 tys. złotych, czwarta- 3,5 tys. złotych. Za piąte miejsce zgarnąć można 2,5 tys. złotych.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 14 października do godz. 15 w siedzibie Towarzystwa Urbanistów Polskich (ul. Matejki 22/26 p. 33). Należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej TUP.
Do udziału zakwalifikowanych zostanie maksymalnie osiem pięcioosobowych zespołów, w których powinni znaleźć się przedstawiciele przynajmniej trzech różnych specjalności. Nowe Centrum Łodzi to wielkie przedsięwzięcie urbanistyczne. Przebudowie ma ulec kwartał wydzielony ulicami Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima i Kopcińskiego, o powierzchni 90-hektarów. W miejscu starego dworca powstanie wielopoziomowa podziemna stacja kolejowa, trzy budynki elektrociepłowni zamienią się w ośrodki kultury.
Elementem Nowego Centrum będzie Specjalna Strefa Sztuki, czyli wielkie szklane muzeum, które zajmie miejsce, po przeniesionym pod ziemię dworcu. Powstaną nowe spacerowe ulice oraz duży, otwarty plac.