Katarzyna Chmielewska

Zszywanie centrum Łodzi

Katarzyna Chmielewska

Jak połączyć obszar Nowego Centrum Łodzi z dworcem Łódź Fabryczma, ulicą Piotrkowską i pełnym kontrastów, zdegradowanym Śródmieściem - będą zastanawiać się uczestnicy warsztatów "Zszywanie miasta".

Dzisiejsze centrum Łodzi ma kilka punktów centralnych - to nie tylko Piotrkowska, ale i okolice Dworca Fabrycznego, pl. Dąbrowskiego czy Ronda Solidarności. Już niedługo punkt ciężkości przesunie się w stronę Nowego Centrum Łodzi i wielkiego węzła komunikacyjnego, jakim będzie nowy dworzec Łódź Fabryczna. Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się tego nowego tworu w pełnym kontrastów i częściowo zdegradowanym śródmieściu narodzi szereg problemów.

Warsztaty zszywające
Zajmą się nimi uczestnicy warsztatów urbanistycznych o nazwie "Zszywanie miasta", które organizuje Miejska Pracowania Urbanistyczna wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich.
-Będą to warsztaty o tyle nietypowe, że zapraszamy do nich nie tylko architektów, ale także socjologów, ekonomistów, psychologów czy geografów. Liczymy na grupy mieszane, bo problemów, o których będziemy dyskutować nie da się rozwiązać jedynie przy pomocy ołówka i papieru czy komputerowego programu do projektowania- mówi Elżbieta Muszyńska, prezes łódzkiego oddziału TUP.

- Mile widziani są uczestnicy młodzi, bo reprezentują świeże spojrzenie i doświadczeni.
Chodzi o to, aby prace, które powstaną w czasie warsztatów pomogły stworzyć strategię rozwoju obszaru wyznaczonego ulicami Piotrkowską, Narutowicza, Tuwima i Kilińskiego. Strategię nie tylko urbanistyczną, proponującą nowe architektoniczne rozwiązania, ale także strategię ekonomiczną i społeczną.

Teren śródmieścia już dziś pełen jest kontrastów, a gdy powstanie Nowe Centrum Łodzi, będzie ich jeszcze więcej. Nie chodzi tylko o zaniedbane, nie-remontowane od lat kamienice, ale także o jej mieszkańców, którzy w zmienionym, nowoczesnym centrum powinni dalej czuć u siebie.
Pierwszy etap warsztatów odbędzie się 5 listopada, zaproszeni na wydarzenie specjaliści przedstawią swoje prezentacje. Tego dnia wszyscy uczestnicy wybiorą się też na spacer po objętym konkursem terenie podczas którego będą rozmawiać z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Następnego dnia (6 listopada) dobiorą się w dziesięcioosobowe zespoły. Po dyskusji wyznaczone zostaną wytyczne projektowe. Potem zespoły będą miały czas na opracowanie swoich prezentacji.
5 grudnia nastąpi podsumowanie warsztatów i prezentacja projektów. Na tę część wstęp będą mieli wszyscy zainteresowani. Wtedy też odbędzie się głosowanie mające wyłonić zwycięzców. Główna nagroda to 8 tys. złotych, druga-6 tys. złotych, trzecia- 4 tys. złotych, czwarta- 3,5 tys. złotych. Za piąte miejsce zgarnąć można 2,5 tys. złotych.

Jak się zgłosić?
Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są do 14 października do godz. 15 w siedzibie Towarzystwa Urbanistów Polskich (ul. Matejki 22/26 p. 33). Należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej TUP.

Do udziału zakwalifikowanych zostanie maksymalnie osiem pięcioosobowych zespołów, w których powinni znaleźć się przedstawiciele przynajmniej trzech różnych specjalności. Nowe Centrum Łodzi to wielkie przedsięwzięcie urbanistyczne. Przebudowie ma ulec kwartał wydzielony ulicami Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima i Kopcińskiego, o powierzchni 90-hektarów. W miejscu starego dworca powstanie wielopoziomowa podziemna stacja kolejowa, trzy budynki elektrociepłowni zamienią się w ośrodki kultury.

Elementem Nowego Centrum będzie Specjalna Strefa Sztuki, czyli wielkie szklane muzeum, które zajmie miejsce, po przeniesionym pod ziemię dworcu. Powstaną nowe spacerowe ulice oraz duży, otwarty plac.

Katarzyna Chmielewska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

jabol

U nas w Kruplinie tez zszywalismy Zbycha! Wczoraj za remizom poslizgnol sie na lisciu i walnoł glowa w zderzak naszego bojowego Jelcza OSP. Dostal dwie zszywki w czolo i juz dzisiaj swoim sportowym Polonezem po wsi jezdzi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.