Związek Miast: rząd nas ogranicza
Tuż przed świętem kwiatów, w Skierniewicach obradował zarząd Związku Miast Polskich.
Podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich, jakie odbyło się w piątek 15 września w Skierniewicach, zajęto m.in. stanowisko w sprawie rządowego „Pakietu dla średnich miast”.
- Pakiet dotyczy ponad 120 miast, znajdujących się w stanie degradacji, gdzie nastąpił odpływ mieszkańców i nie mających szans rozwoju. Trzeba to zahamować - stwierdził Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP i dodał, że związek ma cały szereg propozycji, żeby działania rządu w tej kwestii były efektywne.
„Pakiet dla średnich miast”, ukierunkowany na wyrównanie szans rozwojowych miast z największymi problemami społeczno-gospodarczymi, jest jednym z projektów strategicznych rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Pakiet dotyczy 255 miast w całej Polsce liczących powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów. Na szczególne wsparcie mogą liczyć 122 ośrodki miejskie, które zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Polską Akademię Nauk w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych.
W woj. łódzkim na tej liście znajduje się Tomaszów, Sieradz, Wieluń, Radomsko, Zduńska Wola, Ozorków i Kutno.
Jak podkreślił w Skierniewicach prezes Zygmunt Frankiewicz, Związek Miast Polskich negatywnie odnosi się do działań obecnego rządu, jak na przykład odebrania powiatom i miastom na prawach powiatu nadzoru budowlanego, które według niego szkodzą samorządności.
- W każdej ustawie czy noweli obecny rząd PiS przejmuje kompetencje samorządów, oddalając decyzje od mieszkańców i podporządkowując samorządy. To dość zasadniczo zmienia podział władzy w państwie i nie służy niczemu dobremu - stwierdził prezes ZMP uważając, że „wiarygodność i reputacja samorządów jest poważnie podkopywana, dlatego należy się przed tym bronić”.
Do udziału w posiedzeniu zarządu zostali zaproszeni przedstawiciele miast z województwa łódzkiego.
Związek Miast Polskich jest organizacją samorządów miejskich powołaną do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu i promocji miast członkowskich w Polsce i za granicą. Organizacja powstała już w roku 1917 i działała do wybuchu drugiej wojny. Restytucja Związku Miast Polskich odbyła się w styczniu 1991 roku.